Društvo

"U vremenu opšte klerikalizacije i fašizacije društva"

GI 21. maj: Na udaru temeljne tekovine moderne Crne Gore

U vremenu opšte klerikalizacije i fašizacije društva dužni smo podsjetiti da se ove godine navršava se osam decenija od Drugog zasijedanja Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije 29. novembra 1943. godine u Jajcu, saopštili su iz Građanske inicijative 21. maj. 

GI 21. maj: Na udaru temeljne tekovine moderne Crne Gore Foto: Građanska inicijativa 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

Napominju da je u socijalističkoj Jugoslaviji ovo s pravom bio najveći državni praznik jer se, kako su kazali, odlukama od tog 29. novembra udario temelj te države. 

„Iako se danas u Crnoj Gori malo ko sjeća ovog velikog datuma i naše istorije, upravo tada postavljeni su korijeni savremene crnogorske državnosti. Još godinu prije toga, na Prvom zasijedanju AVNOJ-a u Bihaću, 26. i 27. novembra 1942. godine, Narodnooslobodilačka borba naroda Jugoslavije protiv fašističkih okupatora i domaćih izdajnika, dobila je političku dimenziju. Na njemu je usvojena odluka o federalnom uređenju buduće Jugoslavije i proglas kojim se na borbu protiv okupatora i njegovih kvislinga pozivaju svi narodi, među kojima i Crnogorci“, istakli su iz GI 21. maj. 

Podsjećaju da su u tada izabranim organima AVNOJ-a iz Crne Gore participirali Ivan Milutinvić i dr Simo Milošević. 

„Sljedeće godine, 29. novembra održano je Drugo zasijedanje AVNOJ-a u Jajcu na kom je donijeto više važnih odluka, među kjojima su najznačajnije da se kralju Petru II Karađorđeviću zabranjuje povratak u zemlju i da će se Jugoslavija graditi kao zajednica ravnopravnih naroda. Tim činom, u Jajcu, tog 29. novembra, Crna Gora i crnogorski narod priznati su kao konstitutivna nacija ravnopravna sa svim drugim narodima u jugoslovenskoj federaciji“, naveli su iz GI 21. maj. 

Na osnovu toga, kako su kazali, po završetku Drugog svjetskog rata, izgrađena je socijalistička Crna Gora kao punopravna republika u novoj Jugoslaviji, koja se zasniva na antifašističkim vrijednostima i sa punim pravom baštini tekovine NOR-a. 

„Danas, kada su na udaru sve ove tekovine, koje su postavljene u temelje moderne Crne Gore, od izuzetne je važnosti da se prisjetimo i obnovimo sjećanje na 29. novembar 1943. godine, dan kada smo i formalno ušli u veliku porodicu antifašističkih naroda i trajno se upisali u pobjednike nad nacizmom. Ovakvim podsjećanjem i održavanjem svijesti o značaju ovog datuma za nas, na najbolji način se odupiremo nametnutoj relativizaciji i istorijskom revizionimu koji je na snazi u crnogorskom društvu“, zaključili su iz GI 21. maj.

Portal Analitika