Kako poručuju, ovo je samo nastavak vladine politike "koja je od samog formiranja pokazala što misli o crnogorskoj kulturi, crnogorskom kulturnom identitetu i multikulturalnom karakteru Crne Gore".
''Dosadašnji zakonski model finansiranja kulture, primjenjivan od usvajanja Zakona o kulturi iz 2008. godine bio je garant razvoja i označio je podsticaj nove paradigme u crnogorskj kulturi. Potrebe razvoja savremenog stvaralaštva i zaštite kulturnih dobara, međunarodna kulturna saradnja, infrastrukturni projekti i programi razvoja nijesu mogli biti realizovani bez takvog pristupa. Ukidanje ove značajne zakonske garancije i samim tim adekvatnog modela finansiranja kulturne politike predstavlja izrazito nazadnu odluku'', ističe se u saopštenju.
Ova NVO smatra da će nesumnjivo doći do stagnacije kulturnog sistema i odsustva strateškog planiranja savremene umjetničke produkcije, kao i složenog sistema zaštite kulturnih dobara.
''Konačno, ova odluka je samo izraz Vlade koja se oslobodila od Ministarstva kulture i dokaz da parlamentarna većina kulturu svodi na efemernu oblast, tradicionalne modele i vrijednosti, kao i potvrda direktivnog i netrasparentnog upravljanja. Ukoliko poslanici u Skupštini Crne Gore prihvate predložene izmjene Zakona o kulturi, jasno je da Crna Gora u režiji ministarke Bratić treba da postane Mrduša Donja. U tom slučaju, parlamentarna većina mogla bi za sebe pronaći dovoljno odgovarajućih likova utemeljenih u kultnom tekstu klasika Iva Brešana “Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja'', zaključuje se u saopštenju.