„U obrazloženju inicijative se navodi da je spomen-obilježje potrebno i zbog toga što živimo u vremenu "istorijskog revizionizma" i fašizma koji je "kao političko-ideološki koncept zamaskiran usavremene i demokratske političke toge". Kada bi ovo izjavila bilo koja društvena ili politička organizacija koja je utemeljena u antifašističkoj kulturi sjećanja ili otporu savremenom neofašizmu onda bi sve bilo na svom mjestu“, naveli su iz GI 21. maj.
Ali, kako kažu, ovdje se radi o „hipokriziji jedne partije koja je prepoznata i to baš u Nikšiću kao saveznik stranaka koje afirmišu i brane i istorijski i savremeni fašizam“.
„Jednako, kao što se radi o partiji čiji je lider potpisao ugovor sa crkvom koja je glavni promoter istorijskog revizionizma i relativizacije srpskog fašističkog kolaboracionizma“, podsjećaju iz GI 21. maj.
Tako da bi, kažu oni, primjerenije bilo da URA „podnese inicijativu za podizanje spomen-obilježja 42. Vladi i to na mjestu gdje su dali presudan doprinos formiranju vlasti pod upravom velikosrpske i klero-populističke politike“.
„I da ne zaborave još jedno spomen-obilježje, koje treba postaviti na ulazu u Vladu Crne Gore u znak svog trajnog doprinosa potpisivanju tzv. temeljnog ugovora sa crkvom koja svakodnevno "strada u borbi protiv savremenog fašizma"“, zaključili su iz GI 21. maj.