Sa novim zaduženjem u iznosu od oko četvrtine postojećeg bruto javnog duga ukupan državni dug će, kako su kazali, biti iznad Mastriške granice od 60% bruto domaćeg proizvoda.
“Još u decembru je bilo jasno da Crna Gora ne može izbjeći novo zaduživanje, baš kao što je jasno da je formirana Vlada bez plana strukturnih i administrativnih reformi. Vladajuće stranke, baš kao i politička klasa u cjelini, moraju shvatiti da je država osuđena na dugoročnu stagnaciju i jačanje nejednakosti ukoliko se ne sprovedu sveobuhvatne sistemske reforme”, kazali su oni.
Ključni dio ovih reformi mora biti fokusiran na, navode u saopštenju, podsticanje međunarodno konkurentnog preduzetništva, ukidanje niza biznis barijera i stvaranje poslovnog i fiskalnog ambijenta koji će Crnu Goru učiniti privlačnom zemljom za ulaganje.
“Ekonomskim mjerama potrebno je olakšati otvaranje tradicionalnih i modernih biznisa i time podstaći nova radna mjesta, što bi se odmah reflektovalo na povećanje budžetskih prihoda. Paralelno samjerama u realnom sektoru moraju se pojednostaviti procesni propisi i sprovesti efikasna reorganizacija privrednog, upravnog i radnog dijela pravosuđa i ubrzati pouzdane promjene u javnim registrima”, saopštili su oni.
Da bi sve ovo imalo sistemskog smisla i javne finansije učinilo održivim neophodna je, prema njihovim riječima, znatna redukcija broja zaposlenih u javnom sektoru, sređivanje socijalne politike i definisanje meritokratskih kriterijuma u državnim institucijama.
“Bez odlučnih višefaznih strukturnih i sistemskih promjena Crna Gora će stagnirati, biznis će biti demotivisan, zavisićemo od milostinje EU i biti prinuđeni na stalna zaduživanja sve do pucanja kreditnog rejtinga. Naša polazna tačka mora biti da smo siromašna država sa izrazitom nejednakošću i slabim životnim standardom ubjedljive većine građana što je moguće otkloniti samo napornim radom i dugoročno pametnom sistemskom politikom”, zaključuju u saopštenju.