Geopolitička odluka Evropske komisije da Savjetu Evrope predloži usvajanje tzv. Ibara je, poručuju, značajna i podsticajna.
"Radi se o ohrabrujućoj vijesti za proevropsku javnost u Crnoj Gori i uznemirujućoj poruci za marionetske i velikosrpske stranke iz novog režima i korumpirane dijelove starog režima. To što su sve partije demagoški podržale paket inače manjkavih zakona vezanih za Ibar ne mijenja njihov obmanjujući politički profil. Treba imati u vidu činjenicu da je Crna Gora i dalje daleko od članstva u EU, kao i da će predstojeće godine donijeti brojne političke i društvene izazove", navode iz GI "21.maj".
Zato je, poručuju, važno da nestranačke organizacije i civilno društvo budu posvećeni raskrinkavanju aktuelne političke klase.
"Sadašnje parlamentarne stranke su mahom prepreka dinamiziranju evropskih integracija i potrebi da se Crna Gora korjenito mijenja nabolje. Samo lakovjerni građani mogu misliti da partije poput Vučićevih prislužitelja, "reformisanog" DPS-a, Bečićevih zemuničara, degutantne URE ili rastrojenog PES-a mogu osnažiti proevropsku politiku. Crnoj Gori su potrebne odlučne, poštene i iskusne ličnosti i zrela i požrtvovana politička klasa koja će gledati dalje od digestivnog trakta i neće biti slijepo crijevo antizapadne srpske politike", zaključuju u saopštenju.