Na jedva stranici i po, kako su kazali, nanizane su službeničke rečenice bez ikakvog razumijevanja ili ocjene prilika u crnogorskoj kulturi i medijskom sektoru.
„Počev od banalnog naziva programskog poglavlja "Kultura kao način života" potpuno je jasno da nova vlast ne zna šta da radi sa kulturom. Niti je u stanju da prepozna ključne probleme u kulturi, niti smije da se suoči sa destrukcijom u kulturi, niti je ponuđen makar jedan konkretan primjer rješavanja problema ili podsticanja neke konkretne aktivnosti, izvan fraza o kulturnoj i kreativnoj industriji“ rekli su oni.
Autori ovog trivijalnog teksta, osim što su pokazali raskošan oportunizam, navode da ni jednom rečenicom nijesu nagovijestili da shvataju crnogorsku kulturu.
„Baš kao što nijesu bili u stanju da makar naslute kulturni model koji će biti u funkciji deprovincijalizacije i emancipacije društva ili kreiranja drugačije i na međunarodnom planu kulturno uporedive Crne Gore. Mala društva i male države svoju unutrašnju vitalnost i eksternu prepoznatljivost mogu graditi samo preko autentičnog kulturnog izraza i kreativnog odnosa prema kulturnom nasljeđu“, saopštili su oni.
Takav odnos, kako su kazali, zahtijeva korjenito sagledavanje kulturnih politika u sadejstvu sa kulturnom javnošću, ali i ubrzanim raskidom sa nekompetentnim, klero-nacionalističkim i partitokratskim praksama.
„U tom smislu, Spajić je makar mogao da kaže da će budžetska izdvajanja za kulturu konačno dosegnuti zakonom predviđenih 2,5% umjesto dosadašnjih 1,5%, da će kulturna baština i uža spomenička kultura biti u fokusu razvojne politike ili da stvaralačka kultura neće ostati izvan pažnje izvršne vlasti. Mogao je Spajić i da spomene sve promašaje bivše vlade, poput npr. indolentnog odnosa prema urušavanju Crnogorske kinoteke ili da javno stavi do znanja da su verbalni juriši SPC na Njegošev mauzolej vulgarni i nedopustivi“, saopštili su.
Dok, kako navode, što se tiče medija, to poglavlje je moglo biti i izostavljeno.
„Umjesto praznih poruka o slobodi štampe bilo bi bolje da smo čuli što 44. Vlada misli o političkoj pristrasnosti, selektivnosti i zatvorenosti za najširu kritičku misao uređivačke politike RTVCG ili što ima reći o tome da je crnogorski medijski prostor mahom predat u ruke Vučićevoj politici ili srodnim hegemonističkim ambicijama kojima je Crna Gora ciljani politički plijen“, zaključuju iz Građanske inicijative.