"Koliko se god trudila Spajićeva i Mandićeva vlada, uz podršku DPS-a i njegovih satelita, da popis predstave kao “demokratski statistički iskorak” evidentno je da se radi o nekredibilnoj i spornoj akciji izvršnih vlasti", navode iz GI "21.maj".
Imajući u vidu, kako kažu iz GI "21.maj" upliv zvaničnog Beograda, "devijantni unutrašnji politički i društveni ambijent i vazalni karakter crnogorskih vlasti koji se jasno ogleda u neodustajanju od identitetskih pitanja, ne postoji niti jedan razlog zbog čega bi se ishod popisa, kakav god on bio, morao smatrao legitimnim i neupitnim".
"Pritom, podsjećamo javnost da niz zvaničnih i nevladinih istraživanja, imajući u vidu pad prirodnog priraštaja zadnjih godina, ukazuju na to da u ovom trenutku ima evidentirano prebivalište između 600.000 - 615.000 stanovnika koji su ujedno i državljani Crne Gore, što isključuje sva druga lica koja imaju samo prijavljeno boravište. Takođe, sva posljednja višegodišnja nevladina identitetska istraživanja potvrđuju da građana crnogorske nacionalnosti, bili oni sjutra popisani ili ne bili, ima između 45-48%, baš kao što se broj govornika crnogorskog jezika kreće od 37-40%", kažu iz GI "21.maj".
Zato će i popis u pogledu ovih identitetskih podataka, poručuju iz GI "21.maj" biti upadljivo nevjerodostojan ukoliko se pokažu bilo kakva odstupanja.
"U svakom slučaju, može Monstat objavljivati što god hoće, baš kao što Spajić i tzv. opozicija mogu ostati u prisnom zagrljaju, ali za slobodnu i kritičku crnogorsku javnost ovaj popis će ostati primjer nelegitimnog i kompromitujućeg državnog posla", zaključuju iz GI "21.maj".