Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • GI "21.maj": Retroaktivna primjena poreskih zakona moguća samo u državama kojima nije stalo do pravne sigurnosti

“Tako se šalje poruka preduzetnicima i investitorima da njihova imovina nije sigurna”

GI "21.maj": Retroaktivna primjena poreskih zakona moguća samo u državama kojima nije stalo do pravne sigurnosti

“Vlada je pred Novu godinu predložila a parlamentarna većina prihvatila izmjene i dopune dijela poreskih zakona. Radi se o Zakonu o porezu na dobit pravnih lica i Porezu na dohodak fizičkih lica. Sve usvojene promjene su u pravnom smislu višestruko sporne i ekonomski destimulirajuće”, upozoravaju iz ekonomskog tima GI “21.maj”. 

GI "21.maj": Retroaktivna primjena poreskih zakona moguća samo u državama kojima nije stalo do pravne sigurnosti Foto: GI 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

Kako dodaju, parlamentarna većina, koja se već niz puta "proslavila" po štetnim i nepromišljenim odlukama, ovoga puta je uvela porez na zajam od 15% koje fizička lica prime od privrednih društava, kao i poresko vjestačenje ugovora o prenosu udjela u slučajevima koji se odnose na fizička lica kao prodavce udjela. 

“Pritom je predviđeno da ugovore o prenosu udjela ukoliko Poreska uprava tako procijeni, suprotno pravnoj sigurnosti i investicionoj stabilnosti, može retroaktivno oporezivati u posljednjih pet godina”, navode oni.

Podsjećaju javnost da je retroaktivna primjena poreskih zakona moguća samo u državama kojima nije stalo do vladavine zakona i pravne sigurnosti. 

“Na ovaj način šalje se poruka preduzetnicima i investitorima da njihova imovina nije sigurna i da je moguće naknadno oporezovanje i to godinama unazad. Pritom nema dileme da će eventualna primjena ovih poreskih rješenja u praksi biti krajnje sporna, selektivna i diskriminišuća, uz realnu mogućnost da pred sudom država pretrpi štetu. Posebno je pitanje upitna ustavnost svih ovih promjena imajući u vidu da su pred zakonom svi jednaki i da se retroaktivnost ne može primjenjivati u svrhu gušenja preduzetništva. U svakom slučaju, buduća Vlada će morati da ukine ova rješenja ukoliko želi da Crna Gora ostane kandidat za učlanjenje u EU”, poručuju iz GI “21. maj”. 

Portal Analitika