Društvo

Tužilac Vukas Radonjić odlučivao po prijavi bivšeg direktora AEM Gorana Vukovića protiv Boškovića, Raonića i Koljenovića

Glas za sebe za SDT nije zloupotreba službenog položaja

Poslovnik o radu u vrijeme kad je Branko Bošković izabran za predsjednika SAEM predviđao je da član tog tijela ne može da glasa za sebe. Goran Vuković podnio je prijavu protiv Boškovića SDT-u, a njihov tužilac Vukas Radonjić ocijenio je da službeni položaj u ovom slučaju nije zloupotrijebljen

Glas za sebe za SDT nije zloupotreba službenog položaja Foto: PR Centar
PobjedaIzvor

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) odbacilo je krivičnu prijavu bivšeg direktora Agencije za elektronske medije Gorana Vukovića, protiv predsjednika Savjeta AEM Branka Boškovića, člana Edina Koljenovića i generalnog direktora RTCG Borisa Raonića koji je ranije bio član ovog tijela, saznaje Pobjeda.

Predmet je bio formiran krajem novembra prošle godine za krivična djela zloupotreba službenog položaja i povreda prava rada, o čemu je pisala Pobjeda.

U odluci SDT donijetoj prije dva dana, koju potpisuje specijalni državni tužilac Vukas Radonjić, navodi se da „ne postoji osnovana sumnja da su Bošković, Raonić i Koljenović izvršili krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“.

Vuković je ranije podnio prijavu jer je smatrao da postoji osnovana sumnja da su Bošković, Raonić i Koljenović izvršili krivična djela „zloupotreba službenog položaja iz člana 416 stav 1 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika i povreda prava iz rada iz člana 224 KZ koja su izvršena na organizovan način iz člana 22 tačka 8 KZ“.

Na sjednici SAEM-a od 21. juna 2021. godine Bošković je izabran za predsjednika Savjeta AEM. To je učinjeno na prijedlog Borisa Raonića koji je tada bio član Savjeta AEM.

Sjednici tog dana nije prisustvovao član Savjeta Rajko Todorović, a tadašnji predsjednik Ranko Vujović se izuzeo od glasanja. Bošković je glasao sam za sebe, javno, što je predstavljalo kršenje Poslovnika o radu.

Pobjeda je ranije pisala da je Poslovnik radu Savjeta AEM u momentu izbora Boškovića predviđao da mandat predsjednika Savjeta traje do isteka, a da izbornu sjednicu na kojoj će biti izglasan novi predsjednik zakazuje najstariji član tog tijela - Todorović.

Bilo je predviđeno da se predsjednik bira većinom glasova od ukupnog broja članova Savjeta kojih je pet, te da je glasanje tajno. Poslovnik je tada propisivao da se član Savjeta mora izuzeti od glasanja ukoliko se glasa o pitanjima koja su vezana za njega.

Ništa od toga nije urađeno prema Poslovniku.

Međutim, prošle godine unijete su izmjene u Poslovniku, koji sad predviđa da će svaki član Savjeta moći da podigne ruku i glasa za sebe.

Članovi SAEM-a Andrijana Nikolić i Rajko Todorović pobunili su se zbog ovakvih izmjena, ali su ih preglasali Branko Bošković, Milan Radović i Edin Koljenović.

Bošković je za predsjednika bio izabran javnim glasanjem, iako je u Poslovniku navedeno da je taj izbor tajan. Za njega su glasali tadašnji član Savjeta Boris Raonić, Edin Koljenović i sam Bošković.

Upravo su ovo stavke kojima se, između ostalog, Vuković bavio u prijavi.

"Izbor novog predsjednika SAEM izvršen je od strane prijavljenih protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i ovlašćenja, uz grubu povredu odredaba član 23 i 32 Zakona o elektronskim medijima kojima je propisano da mandat Savjeta počinje danom imenovanja, da traje pet godina i da članu Savjeta mandat prestaje: istekom vremena na koje je imenovan, razrješenjem, podnošenjem pisane ostavke", navodi se u prijavi Gorana Vukovića.

Bivši čelnik AEM u prijavi osporava i to što glasanje za Boškovića nije bilo tajno i za njegov izbor nije postojala „propisana većina“ čime su, kako se navodi, sadašnji predsjednik SAEM Bošković i članovi Koljenović i Raonić postupili suprotno odredbama člana 13 i 26 Poslovnika AEM i člana 39 Statuta AEM.

Portal Analitika