"Za sve vas koji vrijeđate žrtve genocida, za sve vas koji ste malodušni evo konačne, potvrđene, informacije iz sekretarijata Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Glasanje o rezoluciji o genocidu počinjenom u Srebrenici 1995.godine, održaće se 23.05. u 10 sati ujutro po lokalnom vremenu", napisao je Puljić na mreži X.
I još nešto oko glasanja na Generalnoj skupštini UN-a, dodao je on.
"Nijedan datum, do sada, nije bio službeno potvrđen... Ni 27.04, ni 02.05, ni 16.05, tako da ništa nije bilo ni odgađano. To su bili datumi s kojima se špekulisalo, ali nijedan nije bio ni poslat u sekretarijat UN-a koje vodi protokol", naveo je Puljić na mreži X.
Rezolucijom se ukazuje na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova.
Za genocid nad najmanje 8.372 Bošnjaka i druge ratne zločine u srebreničkoj regiji, više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora.
Presudama su, pored ostalih, na doživotne zatvorske kazne osuđeni ratni predsjednik RS-a i glavni komandant Vojske RS-a Radovan Karadžić i Ratko Mladić.
Njemačka i Ruanda su "sponzori" rezolucije o genocidu u Srebrenici, odnosno zemlje koje su zajedno inicirale i izradile tekst rezolucije.
Naknadno su 32 zemlje članice UN-a postale "kosponzori", kao zemlje koje su preuzele zadatak da nacrt predstave pred sve 193 države članice UN-a.
Od zemalja regije kosponzori su: Bosna i Hercegovina, Albanija, Bugarska, Hrvatska, Sjeverna Makedonija i Slovenija.
Od evropskih zemalja to su: Austrija, Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Irska, Italija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Švedska, Turska i Velika Britanija.
Kosponzori su i Sjedinjene Američke Države, Kanada i Novi Zeland, te Bangladeš, Čile, Jordan, Malezija i Vanuatu.
Prijedlog rezolucije o genocidu Srebrenici je podržala i Organizacija islamske saradnje (OIC) koju čini 57 zemalja.