Društvo

Glavni grad: Fabrika maski registrovana, ima 12 radnika

Bez obzira na političke razlike, vjerujemo da ne postoji niko u Podgorici koga ne raduju vijesti o pokretanju nove proizvodnje i otvaranju novih radnih mjesta u našem gradu, pogotovo ako se ima u vidu aktuelna epidemiološka i ukupna situacija, saopštili su iz Glavnog gradu reagujući na medijske navode o pokretanju proizvodnje zaštitnih maski od strane italijanskog investitora u Podgorici, a koje je saopštio i nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović.

Glavni grad: Fabrika maski registrovana, ima 12 radnika Foto: FB Glavni grad Podgorica
Izvor

Damjanović je na posljednjem premijerskom satu kazao da firma koja nije u registru za ljekove i medicinska sredstva u Podgorici nelegalno proizvodi maske, te da ministar zdravlja i ne zna da ona posluje.

Iz Glavnog grada pojašnjavaju da su prvi kontakt sa investitorom koji obavlja djelatnost proizvodnje maski njihovi predstavnici ostvarili na događaju Podgorica Investment Days, gdje je izložena prezentacija investicionih potencijala Podgorice, organizovana u saradnji sa Ambasadom Republike Italije i Udruženjem italijanskih privrednika u Crnoj Gori „Konfindustrija Montenegro”.

“Uslijed situacije uzrokovane epidemijom koronavirusa, jedan od potencijalnih investitora koji u Italiji proizvodi zaštitnu opremu kontaktirao je menadžera Glavnog grada u svrhu dobijanja neophodnih informacija za pokretanje proizvodnje u Crnoj Gori, sa namjerom da u budućoj fazi aplicira za lokaciju u jednoj od biznis zona Glavnog grada. Glavni grad je, u skladu sa navedenim, informisao nadležne državne organe, kako zbog dobijanja preciznih instrukcija o kretanju stranaca u skladu sa mjerama NKT-a, tako i zbog uputstava o mogućnosti pokretanja ove vrste proizvodnje”, navode u gradskoj upravi.

Kako dodaju, prateći proceduru, firma F.T.S. Podgorica osnovana je 7. maja u Centralnom registru privrednih subjekata, a ugovor o zakupu sa PLC Morača AD Podgorica (jedna od sala bivšeg “Titex-a”) investitor je potpisao 14. maja na period od godinu dana, nakon čega je uslijedila adaptacija prostora i montirane su mašine za proizvodnju.

“Firma FTS kupila je dvije mašine za proizvodnju maski za lice u ukupnom iznosu od 291.000 eura. Takođe, ogroman trud uložen je kako bi se obezbijedila nesmetana isporuka repro materijala tipa „non-woven”, trenutno vrlo traženog u cijelom svijetu i to u iznosu preko 150.000 eura”, navode u Glavnom gradu.

Ističu da su ih predstavnici firme “FTS” informisali da su 16. juna od Ministarstva zdravlja Italije dobili CE certifikat za distribuciju nesterilisanih medicinskih uređaja tip 1 sa filtracijom min 94 odsto za civilnu upotrebu na prostoru EU (kolokvijalnohiruške maske), dok su 10. jula dobili takođe CE sertifikat od strane Ministarstva zdravlja Italije, za distribuciju nesterilisanih maski tip 2 min 98 odsto filtracija za civilnu upotrebu (kolokvijalno kn 95), na prostoru EU.

“FTS je izvozno orijentisana firma, budući da su svi njihovi kupci uglavnom iz Evrope i drugih djelova svijeta. Na osnovu Pravilnika o opremi lične zaštite (“Sl. list CG”, br. 17/2015), obaveza izvoznika je da ispuni deklaracije i da proizvod posjeduje CE znak jer u slučaju izvoza robe primjenjuje se zakonodavstvo države u koju se uvozi”, pojasnili su iz Glavnog grada.

Firma FTS je, dodaju, 26. juna podnijela zahtjev Sekretarijatu za preduzetništvo za prijavu o obavljanju dijelatnosti.

“FTS trenutno zapošljava 12 radnika koji su osim obaveznog osiguranja, osigurani i u Generali osiguranju u slučaju da dođe do povrede na radu. U toku je procedura prijave za još tri radnika”, poručuju iz Glavnog grada.

Portal Analitika