Emisije CO2 ove će se godine povećati za gotovo 300 miliona tona, na 33,8 milijardi tona, što je daleko manji porast u odnosu na skok od gotovo dvije milijarde tona u 2021, navodi se u izvještaju agencije.
Na porast je ove godine uticala proizvodnja električne energije, kao i sektor avio saobraćaja s obzirom na to da se avio promet oporavlja nakon razdoblja pandemije.
Premda je povećanje moglo biti puno veće te iznositi i milijardu tona, s obzirom na porast potražnje za ugljem kao posljedice porasta cijene gasa koja je skočila zbog rata u Ukrajini, to se nije dogodilo zbog razvoja sektora obnovljive energije i porasta broja električnih vozila.
"Globalna energetska kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu podstakla je mnoge zemlje da se okrenu ostalim izvorima energije kojom su zamijenile isporuku prirodnog gasa koji je Rusija uskratila tržištu", rekao je izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol.
"Ohrabrujuća je vijest da solarna energija i energija iz vjetra popunjavaju velik dio praznine, pri čemu se čini da je povećanje upotrebe uglja relativno malo i privremeno", dodao je on.