Ističući ocjenu da će zbog raspisivanja predsjedničkih izbora rezultati biti drugačiji nego da su raspisani samo parlamentarni, Goati objašnjava da će se najvjerovatnije pojaviti fenomen „strateškog glasanja“ koji je sve prisutniji i u svijetu. Zbog raspisivanja opštih izbora, stranke koje imaju harizmatične lidere proći će bolje.
- Stvar je u tome da birači ne žele da bace svoj glas na nekog ko im je lično simpatičan, a u čije šanse sumnjaju, već glasaju za stranku ili lidera za koga smatraju da će sigurno pobijediti. Stradaće male stranke, i to je velika šteta jer su upravo one nosioci drugačijih tema i izvor kreacije novih ideja.
Na pitanje da li to što će DS i SNS odnijeti, kako kaže, dvije trećine glasova, ukazuje na njihovu koaliciju, Goati odogovara:
- Velika koalicija je nerealna. Više vjerujem u ponovljene izbore nego u to. Velike koalicije prije svega nisu isplative za stranke koje ih prave. Jer, partije se bore za plijen, a ako imate punu trpezu sa 130 ljudi, plijen za svakog ponaosob je mali. Što više povećavate broj onih koji dijele plen, to je dio koji se dobija manji.
A ko ima veći koalicioni potencijal da u situaciji tijesnog rezultata napravi vladu?
- Naprednjaci plaćaju danak prošlosti i to će bitno uticati na opredjeljenje drugih stranaka. To vam je kao kad iz jedne religije pređete u drugu, uvjek vam ostane ponešto od starog kulta. Velike promjene i preokreti ostavljaju traga na strankama.
Liberalno demokratska partija kako smatra Goati biće na poziciji da odlučuje o pobjedniku, kao i da će ta stranka biti iznenađenje ovih izbora.
- Čedomir Jovanović je jedini lider stranke koji je izabran na neposrednim izborima i mislim da je time uspio da maksimalno mobiliše sve partijske kadrove.
- Izborni neuspesi su majka promjene partija. Bilo koja partija da izgubi, centripetalne tendencije će u njoj ojačati. To je, recimo, bio jedan od razloga što se SRS pocijepala 2008. godine. Cijepanje stranke kao rezultat poraza se ne može isključiti, naveo je Goati.
(foto: blic.rs)