Navijači Liverpula četiri godine ranije na briselskom finalu Kupa šampiona protiv Juventusa izazvali su tragediju na Hejselu kada su upali na tribinu italijanskih navijača koji su u strahu počeli bježati u stampedu u kojemu je poginulo 38 ljudi. Međutim, nakon tragedije na Hejselu (koja je rezultirala izbacivanjem engleskih klubova iz evropskih kupova) i kako bi spriječili eskalaciju navijačkih sukoba 80-ih, u Engleskoj su odlučili "poboljšati sigurnosne mjere", ali su u Šefildu ograde podignute u tu svrhu postale smrtonosna zamka.
Nakon završetka istrage odlučeno je da se uklone ograde sa engleskih stadiona, a najveći dio njih je preuređen tako da više nijesu imali "stajanja". Naročito su bile potresne scene kada su beživotna tijela mnoge đece i tinejdžera polagali na travnjak. Oko 200 povrijeđenih su do vozila hitne pomoći nosili na komadima ograde i reklamnim panoima. Sve ovo cijela Velika Britanija gledala je u direktnom prenosu jer su se kamere BBC-a uključile sa terena nakon što je utakmica prekinuta. Od posljedica nesreće umrla su još dva navijača (posljednji tek u martu '93. kada su ga isključili sa aparata koji su ga održavali u životu), što ukupnu brojku podiže na 96.
Klub se brojnim poginulim navijačima poklonio tako što je sa svake strane grba dodao plamen, a tragedija je ostala duboko urezana u nacionalnu svijest i pop-kulturu Britanije; inspirisala je dvije televizijske drame ("Hillsborough"), a velški bend Manic Street Preachers je snimio pjesmu pod nazivom S.Y.M.M. (South Yorkshire Mass Murderer) u kojoj je "ubica" upravo policija.