Region

Godišnjica napada na Vukovar

Izvor

Kako prenosi agencija Beta, prije tačno 19 godina jedinice bivše JNA ušle su u Vukovar, čime su okončane tromjesečne borbe u kojima je poginulo više hiljada ljudi i razrušen skoro čitav grad. Procjenjuje se da je u borbama, koje su trajale 86 dana, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila.

U prisustvu predsjednika Hrvatske Ive Josipovića i premijerke Jadranke Kosor obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara počeće u 10 časova komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice.

Prigodni program pod nazivom “Vukovar, pobjednik jer je žrtva” izvešće učenici vukovarske gimnazije. Nakon toga, učesnici obilježavanja tog dana će u koloni sjećanja prošetati gradskim ulicama do memorijalnog groblja žrtava domovinskog rata, na kom će državne i druge delegacije položiti vijence i zapaliti svijeće.

U mnogim hrvatskim gradovima građani su veče uoči obilježavnja Dana sjećanja tradicionalno na prozore stavljali upaljene svijeće. I u Zagrebu je juče obilježen Dan sjećanja na žrtve Vukovara, paljenjem lampiona u devet kilometara dugoj Ulici grada Vukovara.

U opsadi Vukovara učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika Teritorijalne odbrane i paravojnih snaga. Na popisu zatvorenih i nestalih osoba u domovinskom ratu još uvijek je 310 osoba sa vukovarskog područja.

Inače, Hrvatska radio-televizija javila je da je Državno tužilaštvo Hrvatske utvrdilo odgovornost bivšeg vrha JNA za organizovanje logora u Srbiji i Hrvatskoj, a optužnicu će uskoro poslati u Beograd. Prema navodima te televizije, Tužilaštvo smatra da je najodgovorniji za organizovanje logora general Aleksandar Vasiljević.

Portal Analitika