Sci/Tech

Godinu dana u ledu Grenlanda da bi sačuvao plemenski jezik

Izvor

Stiven Paks Leonard će živjeti sa Inughuitima na sjeverozapadu Grenlanda u periodu od godinu dana tokom kojih će bilježiti domorodačku komunikaciju i usmenu tradiciju u pokušaju da sačuva njihov jezik od zaborava. „Najsjevernije naseljeni narod na planeti, Inughuiti, govore inuktun jezikom i trenutno se nalaze pod sve većim političkim i klimatskim pritiskom da se presele na jug“, kaže Leonard a prenosi portal e-novine. .

-Oni imaju oko 10 do 15 godina mogućnost da žive na sadašnjoj lokaciji, nakon toga će ih klimatske promene i politika naterati da se presele na jug, gde će se asimilovati sa drugim kulturama, u širu zajednicu, što će uticati da se način njihovog života vremenom promeni i izgubi – navodi Leonard.

Antropolog, koji će od sljedeće nedjelje biti na Grenlandu, navodi da trenutno postoji oko 1.000 onih koji govore nedokumentovanim inuktun jezikom. Iako većina Inughuita govori danskim i grenlandskim njihov primarni jezik je inuktun.

„Nema sumnje da se radi o velikom lingvističkom izazovu. Oni govore čistim jezikom, najviše zbog toga što su geografski izolovani. Njihova cjelokupna kultura je bazirana na usmenim predanjima“, kaže  ovaj antropolog jezika sa Kembridž Univerziteta u Engleskoj, svjestan vremenskih i kulturnih razlika sa kojima će se suočiti. Većinu vremena će provoditi na – 25 stepeni Celzijusa dok će se tokom zime temperatura spuštati i do – 40 stepeni.     

Inughuiti, što je ime za sjeverne Inuite, su prije svega lovci koji žive u zajednicama bez novčane ekonomije. Tokom lova na morževe, foke i druge sisare mogu provesti više nedjelja van domova a tom prilikom kao prevoz koriste pseće sanke a leti kajake.  

Hišvu, Inughuit koji sada živi u Švedskoj, je pomogao Leonardu da uspostavi kontakt sa svojom bivšom zajednicom na Grenlandu. Leonard kaže da je odlučan da postane član te domorodačke zajednice i da čak planira da lovi sa muškarcima ukoliko mu to bude dozvoljeno. On će sa sobom ponijeti diktafone, koji bi trebalo da rade u ledenim uslovima, i planira da od snimljenog materijala napravi „etnografiju govora“. To će,  nada se, postati trajni zapis koji će pokazati povezanost njihove kulture i lezika.   

 

Portal Analitika