Politika

Čudne objave na nalozima premijera i Vlade

Google na crnogorskom postoji već duže, da li je to neko pokušao da obmane javnost?

Vlada Crne Gore danas je objavila kako je u okviru pretraživača Google omogućena pretraga sadržaja na crnogorskom jeziku. Istovremeno, premijer Dritan Abazović otišao je korak dalje, pa je na Instagramu objavio story u kojem navodi “nakon razgovora sa potpredsjednikom Google-a, omogućena opcija korišćenja i na crnogorskom jeziku”.

Google na crnogorskom postoji već duže, da li je to neko pokušao da obmane javnost? Foto: screenshot
Portal AnalitikaIzvor

To bi bilo lijepo, samo kada bi bilo i – tačno.

Naime, svi korisnici interneta koji pomenutom pretraživaču pristupaju putem adrese google.me znaju da je opcija na crnogorskom omogućena već duže, doduše bez mogućnosti korišćenja virtuelne tastature.

Sa druge strane, posebno je zanimljivo da je Abazović, uprkos tome, istakao kako je za sve zaslužan njegov sastanak sa potpredsjednikom komapanije Google Bredlijem Horovicem.

Pomenuti sastanak upriličen je juče. Slučajnost je u tome da se dan ranije na Twitteru pojavio screenshot, a na kojem se jasno vidi kako je i tada pretraga na crnogorskom bila dostupna.

Nije jasno da li su iz Vlade računali na to kako u Crnoj Gori nema onih koji koriste popularni pretraživač pristupajući mu sa adrese google.me, ili jednostavno ni sami nijesu znali da je pretraga na crnogorskom dostupna od ranije.

"Lijepe vijesti evo već nekoliko godina"

Njihovu objavu na Twitteru o "lijepim vijestima" ispratili su brojni komentari koji, ipak, svjedoče da u našoj državi postoje korisnici koji su već duže upoznati sa mogućnostima koje se nude na google.me.

“Lijepe vijesti evo već nekoliko godina”, napisao je jedan korisnik.

Jedna je korisnica konstatovala – “neka postoji odavno, i neka ste populisti, i neka ste ovo izmislili danas”.

“Kad ovakve prevare mogu da prolaze ko ništa, onda neka smo samo zdravo”, naglasio je drugi korisnik.

"Može biti da sam ja živjela u budućnosti ove dvije godine otkad mi Google nudi crnogorski pri izboru jezika", zaključuje još jedna korisnica pomenute društvene mreže.

“Recite mi da je neko hakovao nalog Vlade, ponovo”, “Crnogorski postoji bar dvije godine na Google”, “Ovo je već godinu i više dostupno” i “Meni je ta opcija bila unazad barem godinu”, samo su neki od komentara koji prate današnju objavu Vlade na Twitteru.

Portal Analitika