Gugl je objavio dogovor u postu na blogu, navodeći da će AP "sada isporučivati fid informacija u realnom vremenu kako bi dodatno poboljšao korisnost rezultata prikazanih u aplikaciji Džemini".
Direktorka za prihode u AP-u Kristin Hajtman (Heitmann) rekla je da je to dio dugogodišnjeg odnosa s gigantom u pretraživanju interneta "zasnovanim na zajedničkom radu na pružanju pravovremenih, tačnih vijesti i informacija globalnoj publici".
"Drago nam je što Gugl prepoznaje vrijednost AP-ovog novinarstva, kao i našu posvećenost nepristrasnom izvještavanju, u razvoju svojih generativnih AI proizvoda", navela je Hajtman u saopštenju, prenosi RSE.
Googleov blog post u utorak, 12. marta navodi da implementira više funkcija, kao što su digitalni vodeni žig i oznake sadržaja za sadržaj koji je generisan vještačkom inteligencijom, kako bi se spriječilo masovno širenje dezinformacija.
Nijedna od dvije kompanija nije otkrila koliko će Gugl platiti AP-u za sadržaj. Gugl je odbio dalje komentarisanje o tome kako će predstaviti informacije AP-a i da li će navesti izvor ili link s originalnim člancima.
Džemini, ranije poznat kao Bard, predstavlja Guglov odgovor na potražnju za generativnim alatima vještačke inteligencije koji mogu da sastavljaju dokumente, generišu slike, pomažu u programiranju ili obavljaju druge zadatke.
AP je nastojao da diverzifikuje svoje prihode poslednjih godina i 2023. je potpisao ugovor sa OpenAI, proizvođačem ChatGPT-a, omogućavajući kompaniji da licencira AP-ovu arhivu vijesti za obuku budućih verzija svojih AI sistema. Finansijski uslovi tog posla takođe nisu objavljeni, ali je pokrenuo sve veći broj sličnih partnerstava između OpenAI-a i medija širom svijeta.
Istovremeno, novinske organizacije su izrazile zabrinutost zbog tehnoloških kompanija koje koriste njihov materijal bez dozvole ili plaćanja, a zatim se takmiče s njima za prihod od oglašavanja.
List Njujork tajms (The New York Times) i drugi mediji tužili su OpenAI i druge kompanije za vještačku inteligenciju zbog kršenja autorskih prava i u utorak su iznijeli svoje argumente pred saveznim sudijom u Njujorku.
Tehnološke kompanije su tvrdile da slobodno uzimanje javno dostupnog teksta s interneta za podučavanje svojih AI modela predstavlja "fer upotrebu" prema američkim zakonima o autorskim pravima.
Međutim, suočene s pravnim izazovima i tehnologijom sklonoj greškama, kompanije za vještačku inteligenciju takođe nastoja da dobiju licence za visokokvalitetne izvore podataka kako bi poboljšale performanse svojih proizvoda.