Ovako, kako je dodao Đukanović, se stiče utisak da čitav proces nije transparentan i da to ne brine nikog: Sindikat, Vladu, profesore sa Ekonomskog fakulteta koji su upoznati sa problematikom KAP-a, napokon i dobar dio javnosti.
“Zašto uprava KAP-a i CEAC-a ne objavi cijenu po kojoj se glinica kupuje,od kog proizvođača, kolika je njena cijena po prispjeću u KAP, odakle se transportuje i po kojoj cijeni, kolika je cijena glinice trenutno na tržištu, da li je sklopljen dugoročni ugovor za kupovinu glinice ili se ona kupuje /plaća po svakoj isporuci, kao što je slučaj sa prodajom aluminijuma itd?”, zapitao se Đukanović.
Đukanović smatra da cijena glinice na tržištu iznosi oko 330 US dolara za tonu (+,- 10 US$), što znači da je njena cijena po prispjeću u KAP oko 400 US dolara po toni.
“Iz KAP-a su ranije kao razlog za zatvaranje Fabrike glinice navodili proizvodnu cijenu od 550 US$ po toni pri cijeni boksita od preko 30 eura po toni (36 ?) i rekordno visokim cijenama kaustične sode i natrijum sulfida koji se koriste u procesu proizvodnje glinice. U međuvremenu cijene su pale i svi ulazni troškovi su niži,a prozvodna cijena boksita ne može biti ista za 1200 i 500-600 radnika u Rudnicima boksita gdje je na plate zaposlenih zaračunato preko polovina ukupnih proizvodnih troškova u tom preduzeću”, objasnio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, posebno se mora uzeti u obzir činjenica da su KAP i Rudnici boksita povezani sistemi i da je ušteda koju bi KAP-imao od zatvaranja Fabrike glinice moguće daleko manja od gubitaka koju bi CEAC imao usled prestanka kopanja rude boksita za KAP,a nakon optimizacije broja radnika u Rudnicima boksita.
“Zato se nameće utisak da je ''žrtvovanje'' Fabrike glinice, makar to bilo i privremeno, u cilju pritiska na Vladu da dozvoli smanjenje broja zaposlenih u Rudnicima boksita na broj koji zahtijeva CEAC a koji je znatno niži od onog koji je prihvatila Vlada. U međuvremenu, subvencije za cijenu električne energije za KAP,dobar dio socijalnog prgrama i za KAP i za Rudnike boksita, kao i novac za plate rudara koji nemaju posla, podmirivaće Vlada, od novca poreskih obveznika”, zaključio je Đukanović.