Politika

Gorčević: Bilo čija smjena ne može da ugrozi dobijanje IBAR-a

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je na konferenciji za medije da će 17. ili 18. juna biti izvjesno kada će biti zakazana međuvladina konferencija.

Gorčević: Bilo čija smjena ne može da ugrozi dobijanje IBAR-a Foto: Pobjeda/Dobrilo Malidžan
Portal AnalitikaIzvor

Poručila je da ništa ne može ugroziti pozitivan Izvještaj o ispunjenim privremenim mjerilima (IBAR).

"Sigurna sam da bilo čija smijena to ne bi mogla da ugrozi", podvukla je Gorčević odgovarajući na pitanje može li smjena aktuelnog ministra pravde Andreja Milovića da utiče na dobijanje IBAR-a, prenosi Pobjeda. 

Imajući u vidu ubrzanje pregovaračkog procesa i sve izvjesnije pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, Ministarstvo evropskih poslova uz podršku Ministarstva javne uprave, Uprave za ljudske resurse i Regionalne škole za javnu upravu (RESPA-e) kreiralo je program obuka „Ready for EU“ koji će pružiti priliku crnogorskim državnim službenicima da se upoznaju sa administrativnom praksom EU i steknu relevantnu ekspertizu i specifična znanja i pripreme se za rad u isntitucijama Evropske unije.

„Članstvo Crne Gore u EU izgleda sve bliže i izvjesnije, a cilj ove Vlade je da završi sve obaveze iz procesa pristupanja do kraja svog četvorogodišnjeg mandata i da Crna Gora postane članica do 2028. godine. Dobijanjem punopravnog članstva, Crna Gora mora delegirati svoje predstavnike u sve institucije Evropske unije, a procjenili smo da bi taj broj mogao biti između 100 i 200 službenika. Odatle se rodila ideja da već u ovoj fazi pregovaračkog procesa osmislimo program koji bi službenicima pružio neophodna znanja i vještine kako bi na pravi način predstavljali svoju državu, rame uz rame sa ostalim članicama“, objasnila je Gorčević.

Ona je dodala da je Ministarstvo evropskih poslova prethodnih pola godine predano radilo kako na ispunjavanju preduslova za dobijanje IBAR-a, tako i ostalih redovnih obaveza iz pregovaračkog procesa, ali istovremeno i na kreiranju ambijenta u kojem će crnogorski službenici imati priliku da se upoznaju sa administrativnom praksom EU i steknu relevantnu ekspertizu i specifična znanja za evropski put Crne Gore.

„Vjerujem da ce ovaj Program izgraditi profesionalne kapacitete državnih službenika i afirmisati njihovu posvecenost državnoj službi orijentisanoj ka EU, kroz jačanje znanja i razumijevanje procesa pristupanja EU. Želimo da sjutra, kada Crna Gora postane 28. članica Unije imamo službenike koji su obučeni i spremni da zauzmu mjesta i predstavljaju svoju državu u institucijama Evropske unije“, poručila je Gorčević.

Ministar javne uprave, Maraš Dukaj podsjetio je da je, usvajanju Informacije o ovom programu, prethodila višemjesečna uspjesna saradnja i koordinacija ključnih institucija prepoznatih za pripremu sadržine i sprovođenje Programa obuke ''Ready4EU''.

„Imajući u vidu posvećenost Vlade na evropskom putu Crne Gore, prepoznali smo potrebu za jačanjem kapaciteta ovoj oblasti, posebno jer će predstavnici crnogorske administracije nakon završetka pregovora o pristupanju EU moći da konkurišu za poslove u evropskim institucijama“, poručio je Dukaj.

On je dodao da je ovo je zajednički rezultat u pravcu jačanja kapaciteta državne administracije jer samo uz profesionalne, kompetentne službenike koji su edukovani da odgovore zahtjevnim provjerama znanja i kompetencija u okviru EU institucija Crna Gora može biti dio evropskog sistema.

Direktor Uprave za ljudske resurse, Agron Camaj je objasnio da kreiranjem Programa obuke za sticanje znanja i vještina za rad u institucijama, tijelima i agencijama Evropske unije, Uprava za ljudske resurse pravi značajan iskorak ka modernizaciji i profesionalizaciji državne uprave. Ovaj Program će biti prilika da se razviju ljudski resursi koji će predstavljati našu državu u sadašnjoj Misiji Crne Gore pri EU, koja će, nakon učlanjenja, a uvjereni smo da će to biti uskoro, postati i Stalno predstavništvo Crne Gore pri EU.

„Ovaj Program obuke je koncipiran kroz 6 modula, u okviru kojih će se kroz 4 modula jačati znanja o istorijatu i funkcionisanju Evropske unije, njenim institucijama, pravnom okviru i zakonodavnom procesu, vještine i kompetencije za pregovaranje i rad u međunarodnom administrativnom kontekstu, kao i načini rada pojedinačnih evropskih institucija. Kroz preostala 2 modula službenici će sticati vještine iz oblasti opšte poslovne efikasnosti i komunikacije i digitalnog okvira“, objasnio je Camaj.

On je dodao da svih šest modula sadrže širok spektar konkretnih tema, kroz koje će polaznice i polaznike provesti tim iskusnih i provjerenih predavačica i predavača, a koji će biti izabrani putem Javnog poziva koji će uskoro biti objavljen.


Portal Analitika