Rad i kompetentnost nekadašnje Komisije fonda PIO za provjeru i analizu trošenja sredstava opredijeljenih udruženjima penzionera, potrebno je ispitati, posebno nakon što je nadležno tužilaštvo kao neosnovan odbacilo pompezno najavljeni izvještaj koji je to radno tijelo pripremilo protiv nikšićkog Udruženja penzionera za navodne pronevjere.
To su, uz napomenu da treba provjeriti osnov prema kojem je gotovo 10 mjeseci sponzorisan rad takvog tijela – za koje je utrošeno najmanje 28.000 eura - kazali bivši predsjednik Upravnog odbora fonda Alija Košuta, za čijeg je mandata rad te komisije bio okončan, kao i Jelena Međedović, članica Upravnog odbora nikšićkog udruženja penzionera i potredsjednica Saveza udruženja penzionera Crne Gore.
Kako je Pobjedi rekao Košuta, ako su u Fondu sumnjali da udruženja penzionera nezakonito posluju, trebalo je da se obrate državnim organima koji su plaćeni da to rade.
- Ne mogu da organizuju komisiju da istražuje privredni kriminal. Postavlja se i pitanje na osnovu čega su birani članovi tog tijela i kako oni mogu to da ispituju. Naknada članovima je bila malo manja od plate inspektora za privredni kriminal. Gotovo 10 mjeseci su radili posao državnih istražnih organa, a na kraju su tužilaštvu predali samo izvještaj u formi zaključaka za dvije opštinske organizacije penzionera, za šta pritom nijesu bili kompetentni - naveo je on.
Međedović je Pobjedi kazala da je ovo očigledan primjer nekorektnih i neutemeljenih optužbi na račun penzionera.
- Akt koji je tužilaštvu na postupanje dostavio bivši predsjednik Upravnog odbora Fonda PIO Miomir Vulić uz blagoslov v. d. direktora Ranka Aligrudića 28. juna prošle godine, tužilaštvo je odbacilo i konstatovalo da ne postoji osnova za krivični postupak protiv bilo kojeg lica. Uvjereni smo da će biti više ovakvih odgovora tužilaštva - kazala je Međedović.
Formiranje komisije
Iako postoje nadležni državni organi za reviziju i kontrolu, u Fondu PIO je krajem 2021. godine formirana Komisija za provjeru i analizu trošenja sredstava opredijeljenih udruženjima penzionera, a radila je do juna 2022. godine, proističe iz dostupnih odluka i dokumenata u koje smo imali uvid.
Komisiju je formirao bivši predsjednik Upravnog odbora Fonda PIO Miomir Vulić, članovi su primali još jednu platu i navodno je trebalo da iskontrolišu poslovanje opštinskih udruženja penzionera tokom jednomjesečnog rada, ali je nastavila da postoji narednih 10 mjeseci.
Na pitanja upućena direktoru Fonda PIO Ranku Aligrudiću povodom rada i djelovanja posebnog tijela za reviziju, dobili smo odgovore Stručne službe gdje se navodi da je Komisija formirana kao pravovremeno radno tijelo Upravnog odbora. Ali su nas uputili da detalje o radu zatražimo od Upravnog fonda koji u tom sastavu više ne postoji.
Komisija je prestala da postoji nakon što je formiran novi Upravni odbor Fonda PIO u julu prošle godine. I taj sastav Upravnog odbora je u međuvremenu rasformiran, pa opet formiran ali sada radi u okrnjenom sastavu od samo četiri člana.
Iz Fonda PIO je juče u odgovorima pojašnjeno da je odluka o formiranju sadržala sve odrednice za rad Komisije, uključujući i njen personalni sastav i zadatak.
- Svi članovi komisije bili su predloženi od Upravnog odbora i svi su posjedovali visoku stručnu spremu. Navedenom odlukom definisana je mjesečna naknada, u visini jedne prosječne zarade u Fondu. Komisija je na kraju usvojila izvještaje, koji su usvojeni od strane Upravnog odbora, i koji su u skladu sa zaključcima dostavljeni Savezu penzionera, udruženjima penzionera, Ministarstvu rada i socijalnog staranja i nadležnom tužilaštvu - odgovorili su iz Stručne službe Fonda PIO.
Kako Upravni odbor koji je formirao Komisiju više ne postoji, na koji su nas za dopunska pojašnjenja uputili iz Fonda, jedini opipljivi podataka o radu je da je Komisija formirala izvještaj koji je podnijela državnom tužilaštvu protiv opštinskog Udruženje penzionera u Nikšiću, za koji se nedavno utvrdilo da ne sadrži osnov i materijal za pokretanje postupka.
Sastav i opis posla
Upravni odbor Fonda PIO je na sjednici 14. oktobra 2021. godine donio odluku o osnivanju Komisije za provjeru i analizu utrošenih sredstava opredijeljenih Udruženju penzionera. Određena je naknada predsjedniku Milošu Rajkoviću, i članovima Persidi Kažić, Neveni Sič, Jovani Ćorić, Miodragu Bulatoviću i Veliboru Kovačeviću u visini prosječne zarade u Fondu PIO. Naknada je u 2021. godini iznosila 525,36 eura, dok je od februara do juna prošle goidne bila 624 eura. Naknade su se, kako piše u odluci u koju je Pobjeda imala uvid isplaćivale „sa pozicije 427-7 ostala lična primanja“.
Takođe, u odredbi koja nam je dostavljeno piše da je Komisija formirana za period od 1. novembra do 1. decembra 2021. godine, ali sa mogućnošću produženja i u slučaju potrebe po odobrenju predsjednika Upravnog odbora
Kako ova komisija nije završila posao zbog kojeg je formirana, zbog obimne dokumentacije koju je, kako su navodili, trebalo pribaviti, rad se produžavao iz mjeseca u mjesec, a naknade su primane 10 mjeseci za redom pa je time ukupno utrošeno 28.000 eura u neto i više od 40.000 u bruto iznosu.
Nijesmo dobili potvrdu, odnosno odgovor da li su članovi Komisije radili u tokom ili van radnog vremena, imajući u vidu činjenicu da su dva člana Komisije službenice Fonda PIO. Takođe, nepoznanica je da li su članovi Komisije imali adekvatne stručne reference i radno iskustvo da se bave tom vrstom posla.
Stav tužilaštva
Materijal koji je Komisija podnijela protiv opštinskog Udruženja penzionera Nikšić tužilaštvo je odbilo uz obrazloženje da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo kojeg lica za krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.
To je navedeno u odluci koju potpisuje državni tužilac Dejan Đorojević nakon ocjene dokaza iz navedenog akta i priloga, kao i radnji preduzetih u izviđaju.
Komisija Fonda je tada krivičnom prijavom tvrdila da su počinjene neke od najtežih zloupotreba podjela socijalne pomoći bez kriterijuma, da
jedna osoba podiže pomoć za više penzionera, da se ne poštuju kriterijumi za podjelu stanova, i da se novac dijeli bez potpisa onoga koji ga je primio. Bilo je, između ostalog, navedeno i da su funkcioneri udruženja sebi isplaćivali naknade za rad od novca namijenjenog za pomoć, zatim da se na nezakonit način aneksima ugovora i kompenzacijama smanjuje ranije određeni broj stanova za ugrožene penzionere, kao i da se udruženja bave privrednim djelatnostima bez registracije.
Prema ocjeni nedavno smijenjenog predsjednika Upravnog odbora Fonda Alije Košute, odbacivanje krivične prijave dokaz je „nekometentnosti tadašnje komsije“.
- Trebalo bi ispitati njen rad i učinke. Tužba koja je podnesena na osnovu nalaza komisije je odbačena kao neosnovana u slučaju nikšićkog udruženja, a to očekujemo i za podgoričko. Nadam se da će neko od državnih organa ispitati rad ove komisije, kao i zbog čega su potrošena ogromna sredstva – naglašava Košuta za Pobjedu.
Najavljuju prijavu
Članica Upravnog odbora nikšićkog Udruženja penzionera i potredsjednica Saveza udruženja penzionera Crne Gore Jelena Međedović kazala je da će, nakon svega, Udruženje penzionera Nikšić podnijeti prijavu protiv v. d. direktora Aligrudića.
Prema njenim riječima, za to ima dosta osnova, posebno jer je Aligrudiću ovo četvrto produženje v. d. stanja i pored činjenice što je 20 opštinskih udruženja zatražilo njegovu ostavku još u avgustu prošle godine.
To se, kako je navela, desilo i pored činjenice što je objavljen i završen konkurs za izbor direktora Fonda PIO, što je izvršeno bodovanje prijavljenih kandidata na kome je Aligrudić bio na trećem odnosno četvrtom mjestu, ali mu je na volšeban način mandat produžen četvrti put.
-Tri člana Upravnog odbora naprasno su smijenjeni. Tako da Upravni odbor Fonda PIO nije konstituisan i još ne postoji predsjednik - kazala je Međedović.
Ona tvrdi da je dolaskom Aligrudića za v. d. obustavljena stambena izgradnja, novac namijenjen za te namjene vraćen u budžet i obezvrijeđen, kao i da je obustavljena pomoć za najsiromašnije na način kako je ranije dijeljena.
- Uzet je samo jedan kriterijum - visina minimalne penzije bez pravog uvida o prihodima, obustavljena subvencija za zimnicu penzionera, redukovan broj korisnika za odmor i rekreaciju u Ulcinju i Žabljaku. Preuzeo je samovoljno ingerencije u Hotelu Igalo iako je to obavljano u saradnji sa Savezom penzionera, ukinuo sve ugovore na odloženo plaćanje penzionera za kupovinu osnovnih namirnica, a što je posebno značajno intenzivno radio na revanšizmu i razbijanju Saveza - poručuje Međedović.
Kako je navela, udruženja su paketima dostavljali dokumentaciju Fondu, a komisija je na osnovu tih dokumenata navodno pripremala materijal za krivične prijave.
- Za taj rad komisiju je v. d. Ranko Aligrudić platio oko 28.000. eura, a po nekim procjenama i više sredstvima Fonda bez utemeljenog pravnog osnova su isplaćena. Najkraće rečeno to je najveći učinak ovog v. d. direktora jer je obustavio svaku korisnu aktivnost vezanu za penzionere. Ispunio je samo jedno obećanje koje se odnosi na formiranje nekih novih udruženja, podrške partijskoj organizaciji penzionera intenzivno radeći da razbije Savez i stvarajući konfrontaciju među penzionerima koji manje-više imaju iste probleme - poručila je Međedović.