U okviru kampanje “Oćemo li više”, održan je sastanak građana Bijelog Polja sa predsjednikom opštine Petrom Smolovićem i njegovim saradnicima.
Kako je saopšteno iz Juventasa, građani su postavljali pitanja iz različitih oblasti, a od predstavnika lokalne samouprave dobijali konkretne odgovore o planiranim i tekućim aktivnostima.
Kampanja “Oćemo li više” ima za cilj da poveća stepen participacije građana u planiranju aktivnosti lokalne samouprave, ojača njihove demokratske kapacitete i osnaži mjesne zajednice. Ovim pristupom nastoji se uspostaviti kontinuirani dijalog između građana i lokalnih vlasti, kako bi razvoj opštine bio u skladu s realnim potrebama i prioritetima zajednice.
Predstavnici kampanje “Oćemo li više” razgovarali su sa gotovo 2.000 građana Bijelog Polja, koji su im prenijeli probleme sa kojima se susrijeću. Kao prioritetni problemi izdvojeni su – ulični psi/ lutalice (834 građana navodi ovaj problem), problem putne infrastrukture (117), parking (287), komunalni problemi i drugi.
"Građani Bijelog Polja su jasno ukazali na probleme s kojima se suočavaju, a njihovo rješavanje zahtijeva veću uključenost svih aktera. Pored mjesnih zajednica, važno je da građani direktno komuniciraju sa nadležnim sekretarijatima i službama opštine, iniciraju rješavanje problema i zahtijevaju da njihove potrebe budu uvrštene u lokalne planove. Aktivno učešće u procesima donošenja odluka je ključno – samo kroz kontinuirani dijalog i saradnju možemo osigurati da lokalne vlasti odgovorno i efikasno rješavaju pitanja koja su od suštinskog značaja za kvalitet života u zajednici”, istakao je programski direktor Juventasa Jovan Bojović.
Građani su se direktno obratili predsjedniku Opštine obrazlažući svoje probleme koji se tiču putne infratsrukture, komunalnih i drugih problema.
Smolović je odgovorio na svako postavljeno pitanje, kazavši da su svi navedeni problemi zabilježeni i da će, u skladu sa finansijskim mogućnostima, biti rješavani.
“Otvoren dijalog sa građanima je ključ za razvoj naše opštine. Svaki predlog, svaka kritika i svaka sugestija su nam dragocjeni jer samo zajedno možemo kreirati bolju sredinu za život. Lokalne vlasti moraju biti u službi građana, a ovakvi susreti su prilika da čujemo vaše potrebe i zajednički radimo na njihovom rješavanju”, istakao je Smolović.
On je na ovom događaju, odgovarajući na pitanja najavio i skorije rješavanje pojedinih, poput parkinga u blizini Doma zdravlja, postavljanja klupa u naselju Pruška, rješavanja problema kanalizacionih odvoda u naselju Loznice, ali i predstavio plan funkcionisanja privremenog azila za pse za teritoriju opštine Bijelo Polje i mnoge druge.
U sklopu kampanje “Oćemo li više”, aktivisti su organizovali i potpisivanje građanskih inicijativa za rješavanje najučestalijeg izazova sa kojima se susrijeću građani – ulični psi, pa je opština u prethodnoj sedmici postigla dogovor o izgradnji privremenog azila za pse.
Na osnovu rezultata terenskog rada ove inicijative, Opština je formirala i kolegijum za rješavanje komunalnih problema.
Izvršna direktorica Juventasa Ivana Vujović istakla da ključ za promjene leži u međusobnoj komunikaciji i transparentnosti.
“Duboko vjerujemo da zajednički rad i međusobno razumijevanje mogu donijeti rješenja za mnoge izazove sa kojima se suočavamo. Zajedništvo, aktivizam i odgovornost su ključne komponente koje moramo njegovati i razvijati”, istakla je Vujović.
Kampanja Oćemo li više i sustreti građana sa predstavnicima lokalne samouprave nastavlja se i drugim opštinama Crne Gore, s ciljem jačanja participacije i demokratskih kapaciteta građana i podsticanja lokalnih vlasti na transparentnije i odgovornije djelovanje.