Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Građevinski fakultet UCG sarađuje sa šest evropskih institucija na izradi zajedničke veb platforme za procjenu seizmičkog rizika i rizika od poplava

BORIS projekat

Građevinski fakultet UCG sarađuje sa šest evropskih institucija na izradi zajedničke veb platforme za procjenu seizmičkog rizika i rizika od poplava

Građevinski fakultet Univerziteta Crne Gore sarađuje sa šest evropskih institucija na izradi veb plaforme i zajedničke metodologije za procjenu seizmičkog rizika i rizika od poplava, kroz projekat koji finansira Evropska komisija. Riječ je o projektu BORIS – prekogranična procjena pojačane prevencije i spremnosti u Evropi, ili u originalu,“BORIS - cross BOrder RISk assessment for increased prevention and preparedness in Europe”,koji je juče, na onlajn sastanku, okupio sve predstavnike partnera.

Građevinski fakultet UCG sarađuje sa šest evropskih institucija na izradi zajedničke veb platforme za procjenu seizmičkog rizika i rizika od poplava Foto: UCG
Portal AnalitikaIzvor

Postojeće metode, modeli i alati za procjenu uticaja opasnosti u različitim zemljama biće prilagođeni i integrisani u BORIS metodologiju s usklađenim i zajedničkim pristupom. To će omogućiti procjenu rizika i scenarija sa zajedničkim okvirom i razumijevanjem. Štaviše, platforma će biti djelotvorno sredstvo za poboljšanje prevencije transnacionalnih katastrofa i poboljšaće spremnost za poboljšano upravljanje krizama koje uključuju različite države. Osnovni BORIS koncept i metodologija prikazani su u nastavku.

Partneri Građevinskog fakulteta na ovom projektu dolaze iz Slovenije– Univerzitet u Ljubljani, Austrije– Udruženje nadležne mreže za katastrofe Austrija (Association of Disaster Competence Network Austria DCNA ), Turske- Turska agencija za upravljanje katastrofama i međunarodna pomoć AFAD i Italije– Italijanski centar za istraživanje i smanjenje rizika – CI3R, koji čine tri italijanske naučnoistraživačke institucije: Evropski centar za obuku i istraživanje u seizmičkom inženjerstvu (EUCENTRE), Laboratorijska univerzitetska mreža seizmičkog inženjerstva (ReLUIS) i Istraživačka fondacija - Centro Internazionale u Monitoraggio Ambientale (CIMA).

Na zajedničkom online sastanku svih radnih grupa razgovaralo se o napretku rada u pojedinim radnim grupama i definisani su predstojeći zadaci.

Projekat je počeo sa realizacijom 1. januara 2021. godine i trajaće dvije godine. Sa Građevinskog fakulteta, sastanku su prisustvovali rukovodilac projekta doc. dr Jelena Pejović i dr Nina Serdar za oblast rizika od zemljotresa i učesnice za oblast rizika od poplava doc. dr Ivana Ćipranić Milena Ostojić.

Projekat finansira Evropska komisija u okviru poziva UCPM-2020-PP-AG (Projekti prevencije i pripravnosti u civilnoj zaštiti i zagađenju mora - Prevention and Preparedness Projects in Civil Protection and Marine Pollution).

Portal Analitika