Crna Gora se nalazi u dubokoj krizi funkcionisanja državnih organa zbog nezapamćenog nezakonitog uticaja koji na rad nadležnih tužilaštava za borbu protiv kriminala već dugo vremena, u kontinuitetu, vrši prvi čovjek izvršne vlasti, premijer Dritan Abazović. Ova alarmantna činjenica još jednom je postala bjelodana juče, kada je premijer Abazović odgovarao na pitanja novinara suočen sa ozbiljnim indicijama o saradnji sa jednim od najopasnijih narko – klanova u regionu. Na pitanja Gradske RTV da li se premijer svojim izjavama direktno miješa u rad tužilaštva, nijesmo dobili konkretan, već citirani odgovor, o nadležnostima, nepristrasnosti i objektivnosti SDT-a, prenosi Gradski portal.
Objavljeni dokazi o komunikaciji istaknutih članova narko-klana sa visoko rangiranim službenikom Vlade Crne Gore putem sistema kriptovane veze upućuju na porazan zaključak da je u Agenciji za nacionalnu bezbjednost sprovedena kadrovska čistka u skladu sa zahtjevima narko-klana koji je predmet višegodišnje istrage nadležnog tužilaštva. Iz istih izvora potiče i juče u medijima objavljena video-dokumentacija o kontaktima Abazovićevog saradnika sa pripadnicima narko-klana povodom nabavke četiri kriptovana telefona za potrebe premijera. Umjesto da konačno otkrije od koga je dobio kriptovani telefon sa Sky aplikacijom koji su koristili najokoreliji mafijaši, premijer Abazović je novinarima rekao da je telefon dobio – od prijatelja.
“Taj prijatelj nije član organizovane kriminalne grupe. Taj prijatelj je sastavni dio javne administracije”, kazao je Abazović.
Tvrdnja premijera Abazovića ne nudi odgovor na pitanje od kojeg je “prijatelja” dobio kriptovani telefon, ali mu nameće mnogo neugodnih pitanja. Da li je premijer ključno sredstvo komunikacije najmoćnijih narko-klanova dobio na upotrebu zato što je prijatelj sa osobom koja mu je omogućila nabavku kripto-telefona, o kojima u međusobnoj komunikaciji govore pripadnici moćnog narko-klana? Ako to nije slučaj, već je akcenat na tvrdnji da je Abazovićev prijatelj sastavni dio administracije, postavlja se pitanje: da li je njegov telefon nabavljen i kome je plaćen u skladu sa procedurama nabavke materijalno-tehničkih sredstava za potrebe državnih organa i institucija?
Umjesto odgovora na ova pitanja koja se zdravorazumski nameću, premijer Abazović je ponovo posegnuo za praksom koja svjedoči o njegovom nezakonitom uplitanju u rad nadležnog državnog tužilaštva. Naime, govoreći o navodnoj nervozi osoba protiv kojih se navodno vode istrage, premijer Abazović je rekao:
“Mislim da će kulminirati u jednom trenutku kada se pred lice pravde bude izvela jedna osoba koju sada neću imenom i prezimenom saopštiti.”
Tim povodom, Gradska televizija se obratila sljedećim pitanjima nadležnom Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore:
U skladu sa kojim zakonskim osnovom premijer Dritan Abazović raspolaže sa informacijom iz djelokruga rada tužilaštva o imenu osobe koja će biti procesuirana?
Da li o pokretanju istrage i procesuiranju osumnjičenih osoba odlučuje nadležno tužilaštvo u skladu sa zakonom ili premijer Dritan Abazović?
Da li je premijer Dritan Abazović očitim uplitanjem u rad tužilaštva izvršio pritisak na rad tužilaštva i time počinio bitna obilježja bića krivičnog djela “zloupotreba službenog položaja” iz člana 416. Krivičnog zakonika Crne Gore?
Na ova, precizna i konkretna pitanja dobili smo sljedeći odgovor portparola i tužioca u Specijalnom državnom tužilaštvu Vukasa Radonjića:
“Specijalno državno tužilaštvo, kao dio Državnog tužilaštva Crne Gore, postupa isključivo na osnovu Ustava Crne Gore, Zakona o Državnom tužilaštvu i Zakonika o krivičnom postupku. U čl.134 Ustava Crne Gore, propisano je da je Državno tužilaštvo jedinstven i samostalan državni organ koji vrši poslove gonjenja učinilaca krivičnih djela i drugih kažnjivih djela koja se gone po službenoj dužnosti, dok je, u čl.2, 3 i 4 Zakona o Državnom tužilaštvu, propisano da Državno tužilaštvo vrši poslove gonjenja učinilaca krivičnih djela za koja se goni po službenoj dužnosti i prekršaja, kao i druge poslove propisane zakonom, a da svoju funkciju vrši na osnovu Ustava, zakona i potvrđenih međunarodnih ugovora, da se poslovi Državnog tužilaštva ne smiju vršiti ni pod čijim uticajem i niko ne smije da utiče na Državno tužilaštvo u vršenju njegovih poslova, te da se funkcija državnog tužioca vrši nepristrasno i objektivno, na principima zakonitosti i jednakosti pred zakonom.”
Očito je da citiranim “odgovorom” pokazan jedinstven smisao za humor, zbog kojeg bi Specijalno državno tužilaštvo – da nije tragično – bilo smiješno. Naime, na konkretno pitanje “u skladu sa kojim zakonskim osnovom premijer Dritan Abazović raspolaže sa informacijom iz djelokruga rada tužilaštva o imenu osobe koja će biti procesuirana” iz tužilaštva odgovaraju na osnovu kojih ustavnih i zakonskih odredbi postupa tužilaštvo; na drugo pitanje – da li o pokretanju istrage i procesuiranju osumnjičenih osoba odlučuje nadležno tužilaštvo u skladu sa zakonom ili premijer Dritan Abazović – iz tužilaštva odgovaraju citiranjem ustavnih odredbi o nadležnosti tužilaštva; i na kraju, na konkretno pitanje – da li je premijer Dritan Abazović očitim uplitanjem u rad tužilaštva izvršio pritisak na rad tužilaštva i time počinio bitna obilježja bića krivičnog djela “zloupotreba službenog položaja” iz člana 416. Krivičnog zakonika Crne Gore – iz tužilaštva nismo dobili odgovor.
Dakle, da je umjesto providnog zamajavanja javnosti tužilaštvo odgovorilo na precizna pitanja, sigurno je da bi odgovori pomogli u raskrinkavanju sve jasnijih zloupotreba nadležnih tužilaštava od strane premijera Abazovića u svrhu pokušaja očuvanja njegove funkcije i nezapamćene političke moći koju je nezakonito koncentrisao. Sada je već sasvim jasno da premijer Abazović ono što bi moralo biti zakonska obaveza nadležnih tužilaštava koristi kao sredstvo za rješavanje problema sve izvjesnijeg gubitka svoje funkcije i političke moći koju ima: tako je bilo i kada su nastali problemi oko formiranja manjinske vlade, isti manir je demonstriran i prilikom potpisivanja takozvanog “temeljnog ugovora” sa Crkvom Srbije, a isti metod se ponovo koristi i sada, uoči skupštinskog glasanja o nepovjerenju vladi koja bi mogla označiti i krah i neslavan kraj Abazovićeve političke karijere.
Nakon što je preko svoje poslanice Suade Zoronjić praktično paralisao budući rad Ustavnog suda Crne Gore, premijer Abazović pritiskom i zloupotrebom tužilaštva uvodi zemlju u stanje potpune pravne nesigurnosti sa nesagledivim posljedicama: i to ne samo po ubrzani prijem Crne Gore u Evropsku uniju, koje je uprkos upozorenjima evropskih partnera već pokopao, već i po očuvanje pravnog poretka i bezbjednosti građana.
Gradska televizija će se sjutra istim pitanjima ponovo obratiti Specijalnom državnom tužilaštvu, u nadi da ćemo, makar tek i u ponedjeljak, dobiti odgovore na pitanja koja ukazuju na nezapamćenu kontrolu i zloupotrebu ovog državnog organa od strane premijera Dritana Abazovića.