Više od dva kilograma eksploziva podijeljenog u tri improvizovane naprave kakve „dinamitaši“ koriste za ubijanje ribe, pronađeni su u ponedjeljak u neposrednoj blizini plaže Zagorski pijesak u grbaljskom selu Zagora.
Pored „ćiketa“ upakovanih u ambalažu od kafe, službenici Granične policije 2 Tivat su u plastičnoj kutiji sakrivenoj u „šteku“ među stijenama pronašli pet inicijalnih kapisli i oko 20 centimetara štapina.
Krivolovci nijesu zatečeni na terenu.
To je, kako je saopšteno iz neprofitne organizacije „Stop krivolovu“, rezultat akcije policije sprovedene na osnovu operativnih podataka prikupljenih u kampanji suzbijanja krivolova na moru, koja uz podršku građana i sportskih ribolovaca i ronilaca traje već nekoliko godina.
Tokom tog perioda pronađeno je i oduzeto na desetine kilograma dinamita duž Primorja koji je, s obzirom na lokacije i način pakovanja i pripreme, bio namijenjen ubijanju ribe u priobalnom pojasu.
Kako je saopšteno iz „Stop krivolovu“, eksploziv je predat na dalje postupanje nadležnim službama. Oni su izrazili nadu da će forenzičko ispitivanje doprinijeti da se dođe do onih koji su ovu nemalu količinu dinamita namijenili za uništavanje mora.
Takođe, iz „Stop krivolovu“ naveli su veliku zahvalnost policijskim timovima, posebno službenicima stanice granične Policije II Tivat, na trudu i radu koji svakodnevno ulažu i na spremnosti da bez obzira na vremenske uslove, jako težak i negostoljubiv teren, doprinesu da se iskorijeni pošast zvana „dinamitašenje“.
U maju pronađen TNT
Podsjetimo, službenici Granične policije su i 19. maja prilikom kontrole terena na potezu od Zagore do rta Platamuni ispod naselja Krimovica pronašli šest komada TNT-a (trinitrotoluena) bez inicijalnih kapisli koji su bili sakriven u zemlji.
Tada je u uvali Velika Krekavica uočena i velika količina ubijene ribe koja je svjedočila o prethodnoj aktivnosti „dinamitaša“.
Višegodišnjim pritiskom javnosti, aktivnošću akcije „Stop krivolovu“ i policijskim terenskim radom smanjena je dinamitaška aktivnost na moru, ali nije iskorijenjena.
Tome su, kako su u više navrata upozoravali i stručnjaci i građanski aktivisti, doprinijela i inertnost sitema i same države.
Kako je ranije za Pobjedu ukazao advokat Miljan Knežević, sudsko pribjegavanje blagim kaznama i gledanje kroz prste krivolovcima, uz prateće nelogičnosti u kaznenim odredbama Krivičnog zakonika, uticali su na to da ubijanje ribe eksplozivom dovede morski ekosistem na sam rub održivosti i gotovo bespovratno ugrozi šanse da Crna Gora razvije ribolovni turizam.
On je upozorio na to da je teško prihvatljiva pravna situaciju u kojoj se krivično djelo držanja dinamita ozbiljnije sankcioniše od upotrebe.
Pravni nonsens
Taj pravni nonsens uočava se samom analizom člana 326 Krivičnog zakonika koji normira sankcije za krivično djelo nezakoniti ribolov i član 403 koji se odnosi na nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
"Prostim upoređenjem dolazi se do situacije u kojoj je posjedovanje eksploziva teže kažnjivo nego kada eksploziv upotrijebite", kazao je ranije Knežević, što, prema njegovoj ocjeni, govori i o odnosu prema moru i živom svijetu u njemu.
U članu 403, stavu prvom, Krivičnog zakonika precizira da „ko neovlašćeno izrađuje, prodaje, nabavlja, vrši razmjenu, nosi ili drži vateno oružje, municiju i eksplozivne materije kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine“.
"Dakle, definisana je donja granica za izricanje kazne od tri mjeseca. Sa druge strane, član 326 za upotrebu eksploziva u nezakonitom krivolovu predviđa blažu kaznu. Naime, navodi se da „ko lovi ribu ili druge vodene životinje eksplozivom, strujom, otrovom, sredstvima za omamljivanje ili načinom štetnim za razmožavanje tih životinja ili kojim se te životinje masovno uništavaju kazniće se zatvorom do tri godine“. To znači da nema donje granice za kaznu, pa ona može biti i minimalna zakonska od 30 dana. U praksi se ni to ne događa", podsjetio je tada Pobjedin sagovornik.
Kao dodatni razlog za neophodno ujednačavanje kaznenih normi, potencirao je situaciju u kojoj je za neovlašćeno posjedovanje posebnih vrsta eksplozivnih materija, čije je držanje i nabavka građanima uopšte nije moguća, poput trotila ili nekih vojnih eksploziva, predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Podsjetimo, u susjednoj Hrvatskoj, upotreba dinamita u krivolovu kažnjava se zatvorom.