Radi se o simbolima koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio 2006. godine sa zvaničnih obilježja u Republici Srpskoj, ocijenivši da diskriminišu Bošnjake i Hrvate u tom bh. entitetu, piše Portal Radio Slobodna Evropa (RSE).
Predlog izmjena Zakona o upotrebi himne, grba i zastave RS usvojen je sa 61 glasom za i četiri protiv.
Prema usvojenim izmjenama, u institucijama tog bh.entiteta mogu se isticati zastave i grbovi, te izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa.
S obzirom na to da Republika Srpska ima takav sporazum sa Srbijom, to praktično znači da se na sjednicama entitetskog parlamenta može emitovati himna Srbije "Bože pravde". Ispred i unutar zgrade Skupštine RS moći će da se vijori zastava Srbije s grbom Nemanjića.
"To znači da kada budemo otvarali bolnicu Trebinje, recimo da je investitor Azerbejdžan, biće himna Azerbejdžana i grb Azerbejdžana, ali sa ove strane će biti na zastavi i amblem RS i ovaj grb Nemanjića kao zvaničan, a ne kao nešto što se koristi protokolarno. I "Bože pravde" će biti zvanična himna koja se izvodi po zakonu, a ne zato što to u protokolu neko hoće, a neko neće da stavi", pojasnio je predsjednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, tokom rasprave o izmjenama 30. oktobra.
Predstavnici probosanskih stranaka ranije su najavili žalbe zbog predloženih izmjena ukoliko budu usvojene.
Izbrisali i Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika
Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme "nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine" izbrisana Bosna i Hercegovina, piše Klix.ba.
Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo "'Nacionalni spomenik' predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8...", izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.
Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice, pišu regionalni mediji.
Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način sprovođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.
U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.
Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.
Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska proispituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.
Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a sprovođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje, prenosi Klix.ba.