Abiznis

Izvršna direktorka CMM Investment Consulting Group o poslovnim barijerama

Grdinić: CEDIS i nadležne institucije ne mare za velike investitore

Ukoliko bi se čekale institucije da reaguju, većina projekata i investicija nikada ne bi bila realizovana. Sporost administracije u ovakvim slučajevima je zapanjujuća, poručuje Grdinić

Grdinić: CEDIS i nadležne institucije ne mare za velike investitore Foto: cedis
PobjedaIzvor

Ogromne su poteškoće na koje nailaze strani investitori u Crnoj Gori tvrdi Nataša Grdinić, izvršna direktorka CMM Investment Consulting Group, koja u naredne dvije godine planira nove projekte na 30.000 kvadrata.

"Ne rješavaju se infrastrukturni problemi, nema prostornih planova, ne možemo objekte priključiti na struju, a saglasnosti za projekat traju i preko dvije godine. Iako investitori sve uredno plate, ne mogu da shvate zašto se njihovi zahtjevi ne sprovedu u roku po ugovoru koji potpišu sa nadležnim institucijama", rekla je Pobjedi Grdinić i naglasila da je sporost administracije zapanjujuća.

Realizacija

"CMM je kompanija koja realizuje mnogo inostranih investicija i dovodi strane investitore u Crnu Goru. Sama sam investitor koji radi milionske projekte. Na putu realizacije skoro svakog projekta do sada prva prepreka sa kojom se susrijećem, bilo da se radi o meni ili mom klijentu, jeste infrastrukturalno obezbjeđivanje lokacije", kaže Grdinić.

Objašnjava da investitor potpisuje ugovor za komunalije i plaća značajnu sumu za početak projekta, ali u 90 odsto slučajeva nijedna lokacija nije komunalno obezbijeđena u skladu sa ugovorom.

"Sva sredstva koja se plaćaju za komunalno opremanje često ne budu usmjerena na lokaciju koja se u tom trenutku gradi već se čeka neki plan koji traje godinama i u nekim slučajevima se ne realizuje. Ali uplata ostaje", naglašava Grdinić.

U nekoliko slučajeva je, kaže, bila prinuđena da ulaže svoja, ili sredstva investitora, da dovede do lokacije put, vodu, kanalizaciju…

"Da ne govorimo o struji koje skoro nigdje nema. To je tek posebna tema. Ukoliko bi se čekale institucije da reaguju, većina projekata i investicija nikada ne bi bila realizovana. Sporost administracije u ovakvim slučajevima je zapanjujuća", poručuje Grdinić.

Posebno su, kako ističe, ogromne poteškoće u obezbjeđivanju priključka na struju za bilo koji objekat.

"CEDIS veoma teško izlazi u susret, ili uopšte ne izlazi. Za investitora su procedure nejasne čak i ukoliko je situacija takva da je investitor (ja) spreman da finansira trafostanicu iz svog džepa. Trenutno su nam dva projekta zakočena u završenoj fazi, a neke uopšte ne počinjemo, jer Cedis nema načina da obezbijedi priključak, a ne daju jasnu proceduru po kojoj bih mogla da finansiram priključenje sama", tvrdi Grdinić.

Saglasnosti traju dugo

Napominje da je sama procedura dobijanja saglasnosti na projekat zakonski uproštena što je dobro ali i dalje prvi korak, dobijanje saglasnosti u mnogim primorskim opštinama, traje dugo.

"Od predviđenih 15 dana za saglasnost, za neke projekte je potrebno i više od dvije godine", naglašava Grdinić.

Inače, CMM, kompanija koja ove godine obilježava 15 godina rada, zapošljava 100 ljudi, a lani su, na primjer, Crnoj Gori donijeli 40 miliona stranih investicija.

"Uspjeli smo, iako je harao kovid i nije bilo letova u većem dijelu godine, što je više nego bilo koja regionalna kompanija koja se bavi nekretninama. U ovoj godini planiramo 80 miliona ulaganja. Uspjehu holdinga je najviše doprinijelo otvaranje kancelarija u Londonu i Moskvi i osnivanje dijela kompanije, CMM Global, koji su klijente i investitore marketingom povezali sa investicijama i nekretninama u Španiji i Crnoj Gori", naglašava Grdinić.

Planiraju nekoliko novih milionskih turističkih projeka u okruženju Budve, a klijenti su im iz Ujedinjenog Kraljevstva, Amerike, Njemačke, Francuske, Švajcarske, Poljske, Češke Republike, skandinavskih država, Ujedinjenih Emirata, Turske, Južne Afrike, Kine, Rusije, Ukrajine, Kazahstana i ostalih bivših sovjetskih republika.

Portal Analitika