Ovo nije prvi incident u bolnici u Nikšiću. Pobjeda je 25. marta objavila informaciju da je jednom pacijentu koji je takođe bio smješten na Internom odjeljenju bolnice u Nikšiću, greškom data krv i to još neodgovarajuće krve grupe. Pacijent je nakon toga doživio anafilaktički šok, pa je hitno prebačen u Klinički centar Crne Gore. Prema navodima, pacijent nije ni trebalo da primi krv, već je ona bila namijenjena drugom pacijentu a grešku je napravila medicinska sestra.
- Možda da nam objasni neko iz Ministarstva zdravlja kako je stariji pacijent iz Nikšića završio u komi i smješten na Interno odjeljenje jer mu je medicinska sestra iz patronaže dala kristalni insulin običnim, umjesto adekvatnim špricem – napisao je Zirojević.
On se zapitao što još treba da se desi pa da resorno ministarstvo i rukovodstvo zdravstvenih institucija u Nikšiću budu pozvani na odgovornost?
- Treba li da nam svaki odlazak kod doktora bude rizik da, umjesto adekvatne pomoći nama i našim najbližima, mi strahujemo za naše živote, što u Nikšiću nikad do sad nije bio slučaj – pita se Zirojević.
On je istakao da bolnica nije CEDIS ,,pa da ga dovedete do stečaja, ovdje su ljudski životi u pitanju“.
U martu je u nikšićkoj bolnici, na istom Internom odjeljenju, pacijent koji je greškom primio krv, dobio pola jedinice, a sa transfuzijom je prekinuto kada mu je pozlilo, i tek tada su medicinski radnici shvatili da su pogriješili. Drugi pacijent, kojem je transfuzija bila namijenjena, primio je drugu polovinu preostale jedinice krvi.
Na tom odjeljenju su tada bile dvije medicinske sestre, od kojih je jedna volonterka, kako saznaje Pobjeda. Drugoj sestri, koja je donijela krv, je te večeri rečeno da više ne dolazi na posao.
Ministarstvo zdravlja je naložilo Opštoj bolnici Nikšić da tamošnja Komisija za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite, u skladu sa svojim nadležnostima, utvrdi sve okolnosti i činjenice i da o tome povratno i bez odlaganja informiše Ministarstvo zdravlja. O rezultatima rada komisije, javnost nije još uvijek obaviještena.
Taj skandal je tada prokomentarisao dr Halil Duković koji je kazao da osobe koje su dovele u opasnost život pacijenta treba da odgovoraju u skladu sa zakonom.
- Ključna odgovornost za ukupno stanje u nikšićkoj bolnici je na direktoru Mitroviću i onima u zdravstvenom sistemu Crne Gore koji su mu dali odriješene ruke za ovakvo institucionalno razaranje jedne zdravstvene ustanove i zanemarivanje građana koji se liječe u njoj – rekao je tada dr Duković.
Komisija Demokratske partije socijalista je tada podsjetila na niz događaja koji se dešavaju u bolnici u Nikšiću
- Čelnik OB Nikšić dr Marko Mitrović svom je bratu – dr Peru Mitroviću dozvolio da, kao kovid pozitivan, pregleda pacijenta i to u tzv. čistom dijelu bolnice. Potom, u jeku kovid infekcije, u ovoj bolnici došlo je do pada kiseoničkog sistema na Internom odjeljenu. Podsjećamo i na slučaj upucavanja lica sa posebnim potrebama kada je taj pacijent pod dijagnozom „ubod eksera“ poslat u SB Risan, pa su tamo konstatovali ranu od vatrenog oružja – podsjetili su tada iz komisije.