Protokol

Ambasador čestitao Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori

Grubišić: Kulturna baština, pomorske vještine i znanja Hrvata sada su na ponos i Crnoj Gori

Izvanredni i opunomoćeni ambasador Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić čestitao je svim Hrvaticama i Hrvatima Crne Gore 13. januar - Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori i pozvao ih da ga obilježe u svom srcu i u krugu porodice zbog trenutne epidemiološke situacije.

Grubišić: Kulturna baština, pomorske vještine i znanja Hrvata sada su na ponos i Crnoj Gori Foto: Foto: Pobjeda/M. Babović
Portal AnalitikaIzvor

„Budite ponosni na svoje hrvatske korijene. Hvala vam što ste za svoja obilježja odabrali himnu, grb i zastavu Republike Hrvatske i registrovali ih pri Skupštini Crne Gore", naveo je Grubišić u čestitki.

On je dodao da Hrvata žive u skoro svim opštinama u Crnoj Gori.

„Autohtoni ste narod u Boki, Budvi i Baru. U sebi nosite humanizam, renesansu i barok. Vaša kulturna baština, vaše pomorske vještine i znanja na ponos su sada i vašoj domovini Crnoj Gori. Posebno, molim vas u Boki, nastavite da pomažete i i ostalima da se ubaštine u izvrsnu tradiciju i kulturu Boke. Ostanite uključivi, ostanite primjer suživota sa svima, pomozite izgraditi bolje, prosperitetnije i pravednije društvo u Crnoj Gori“, istakao je Grubišić.

On se zahvalio građanima Crne Gore što su Hrvatsku nagradili s gotovo deset hiljada svojih sunarodnika koji oplemenjuju tu zemlju.

„Nastanili su se širom Hrvatske, služe joj na mnogim važnim položajima i u svim profesijama. Na ponos su vama i čitavoj Hrvatskoj. Sobom su ponijeli svoju nematerijalnu kulturnu baštinu i na Tripundan će balati Kolo svetog Tripuna baš kao da su u Boki“, dodao je Grubišić.

S obzirom da će za dva dana Hrvatska obilježiti 30 godina od međunarodnog priznanja, Grubišić navodi da se treba prisjetiti mnogih Hrvata iz Boke koji su se ugradili u temelje obnovljene državnosti.

„Hvala im! Prilika je za izdvojiti bračni par Janović koji je dugo živio i djelovao u Saveznoj Republici Njemačkoj. Ovo može biti spomen na poznatog doktora i predstavnika u Hrvatskom Saboru dr Stanislava Janovića, rođenog u Tivtu, ali još i više na njegovu suprugu Amaliju Janović, ponosnu Podravku, koja je odigrala i jednu posebnu ulogu u lobiranju za međunarodno priznanje Hrvatske. 

Gospođa Janović se, u septembru 1991. godine, u Briselu, dok su mnogi hrvatski krajevi krvarili, otrgnula radnicima osiguranja, potrčavši prema ministru vanjskih poslova Njemačke. Ničice je kleknula pred njega i zavapila: „Gospodine ministre, molim vas, pomozite nam, Hrvatska je inače izgubljena". Vidno potrešen, nakon tog događaja, tadašnji ministar vanjskih poslova Njemačke u kamere je impulsivno izjavio: „Ne zvao se ja Hans-Dietrich Genscher, ako od danas za Hrvatsku nešto konkretno ne bude zaključeno, mi Nijemci ćemo sami priznati Hrvatsku"“, naveo je Grubišić.

On je poručio da će Hrvatska pomagati Hrvaticama i Hrvatima Crne Gore gdje i koliko god bude mogla.

„Na ovaj svečani Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori potrebno je u više navrata istaknuti da će Hrvatska stajati uz Crnu Goru na svakom njenom koraku prema članstvu u Evropskoj uniji! Drage Hrvatice i Hrvati, neka vam je sretan i blagoslovljen Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori“, poručio je Grubišić u čestitki.

Portal Analitika