On je to rekao na početku dugo odlaganog sastanka na visokom nivou u UN-u, za reviziju međunarodnog Sporazuma o sprječavanju širenja nuklearnog oružja (NPT).
Gutereš je posebno pomenuo rat u Ukrajini i prijetnju nuklearnim oružjem u sukobima na Bliskom istoku i u Aziji.
Dodao je da trenutna opasnost od nuklearnog sukoba "nije viđena još od vrhunca hladnog rata".
Sporazum o sprječavanju širenja nuklearnog oružja na snazi je od 1970. i potpisala ga je 191 država.
Tada je pet prvobitnih nuklearnih sila, Sjedinjene Države, Kina, Rusija (tada Sovjetski Savez), Velika Britanija i Francuska, pristalo da pregovara o budućoj eliminaciji njihovih arsenala.
Države bez nuklearnog oružja obavezale su se da ga neće praviti, u zamjenu za garanciju da će moći koristiti nuklearnu energiju u miroljubive svrhe.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i da ga nikada ne treba pokrenuti.
Putin je istakao da Ruska Federacija dosljedno slijedi slovo i duh Sporazuma o sprječavanju širenja nuklearnog oružja.
On je pozdravio učesnike i goste konferencije Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, te istakao da se Rusija zalaže za istu i nedjeljivu sigurnost za sve članove svjetske zajednice.
"Naše obaveze iz bilateralnih sporazuma sa Sjedinjenim Državama o smanjenju i ograničenju relevantnog naoružanja takođe su u potpunosti ispunjene. Polazimo od činjenice da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i on nikada ne smije da bude pokrenut i zalažemo se za jednaku i nedjeljivu sigurnost za sve članove svjetske zajednice", rekao je ruski lider.
Ove Putinove riječi su u suprotnosti s ranijim izjavama koje su na Zapadu protumačene kao implicitne prijetnje usred tekuće ruske invazije na Ukrajinu.