Gutereš je na klimatskoj konferenciji u Austriji rekao da je do kraja ove decenije potrebno smanjiti emisije gasova s efektom staklene bašte za 45 odsto, ali se predviđa da će se one povećati za 14 odsto.
"Svedoci smo istorijske i opasne nepovezanosti – nauka i građani zahtijevaju ambicioznu i transformativnu klimatsku akciju. U međuvremenu mnoge vlade odugovlače. To nedjelovanje ima teške posljedice", rekao je Gutereš.
On je rekao da rat u Ukrajini prijeti da pogorša krizu, jer su se velike ekonomije još više usredsredile na fosilna goriva, koja su odgovorna za većinu emisija štetnih gasova i globalno zagrijavanje.
"Novo finansiranje istraživanja i infrastrukture za proizvodnju fosilnih goriva je zabluda. To će samo dodatno pogoršati rat, zagađenje i klimatsku katastrofu", rekao je Gutereš u video obraćanju na Austrijskom svjetskom samitu.
Gutereš je pozvao zemlje da prestanu da koriste ugalj do 2040, a bogate zemlje do 2030. i da se fokusiraju na zamjenu fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije, kao što su solarna i energija vjetra.
"Jedini pravi put ka energetskoj sigurnosti, stabilnim cijenama struje, prosperitetu i planeti pogodnoj za život leži u napuštanju zagađujućih fosilnih goriva, prije svega uglja i ubrzanju energetske tranzicije zasnovane na obnovljivim izvorima. Obnovljivi izvori su mirovni plan 21. vijeka", rekao je Gutereš.
Cijena solarne energije i baterija, istakao je, pala je za 85 odsto tokom protekle decenije, cijena energije vjetra za 55 odsto, a nafta i gas su dostigli rekordne cijene.
"Prošlo je 50 godina od kada su UN održale Konferenciju o čovjekovoj sredini u Stokholmu. Od tada je ispoštovano veoma malo naših obećanja o životnoj sredini", rekao je Gutereš i ocijenio da većina obećanja nacionalnih vlada o klimi "jednostano nisu dovoljno dobra".