Abiznis

Dr Gvozdenac: Zbog manjka struje hitno graditi HE na Morači

Izvor

“Definitivno, ja bih što prije gradio hidroelektrane na Morači, uvažavajući sve ekološke standarde koji moraju da se pri tom ispune. Alternativa gradnji hidroelektrana je da Crna Gora sa komšijama dogovori gradnju nuklearne elektrane, ili da izgradnjom 400 kV dalekovoda prema susjedima -dugoročno obezbijedi uvoz struje. Crna Gora ima deficit električne energije i vi taj problem morate rješavati”, rekao je Gvozdenac Portalu Analitika.

Kako je on dodao, hidroelektrane predstavljaju ekološki najčistiji vid energije i samo je potrebno da se ti objekti i akumulacije dobro uklope.

„Prema podacima sa kojima raspolažem potrošnja energije rašće kod vas po stopi od makar 1,5 odsto, što znači da će za trideset godina potrebno duplo više energije nego što sad proizvodite. Primjena energetske efikasnosti može odložiti gradnju hidroelektrana za najviše sedam godina. Nema nikakve dileme-morate paralelno primijeniti energetsku efikasnost ali i graditi novi izvor energije“ objasnio je Gvozdenac inače ekspert za pitanja energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Treba brže sprovesti energetsku efikasnost: Gvozdenac, koji je profesor na Novosadskom univerzitetu smatra da Crna Gora nedovoljno brzo sprovodi mjere energetske efikasnosti.

“ Progres je ipak napravljen, čini se bolji neko u odnosu na druge zemlje. Donijet je zakon o energetskoj efikasnosti i to je super stvar, ali podzkonska akta treba da budu bolje podešena uslovima u Crnoj Gori. Jednostavno, nije kritički sagledana kompletna situacija”, smatra on.

Nema realne opasnosti od gradnje brana: Upitan da prokomentariše opasnosti koji se potenciraju od visokih brana na Morači kao i seizmičkog rizika Gvozdenac je odgovorio:

“ To su sve izgovori. Visoke brane se grade na daleko trusnijim područjima nego što je kanjon Morače. Rizici uvijek postoje, ali vama energija jednostavno treba-a bez energije nema privrednog razvoja. Po mom mišljenju rrealnih opasnosti od gradnje brana-jednostavno nema”, jasan je profesor Gvozdenac.

On kaže da se neopravdano potencira i migracija stanovništva sa područja gdje se grade brane.

„Znam da Crna Gora pravi Detaljni urbanistički plan tog područja na kojem je planirana gradnja hidroelektrana.Karakteristika svih područja na kojem se grade novi izvori energije je iseljavanje stanovništva. Migracija bi bilo „i tako i onako“, jer ljudi sa ovih prostora sve više sa sela odlaze u gradove“, pojasnio je Gvozdenac.

On smatra da država treba da ohrabruje izgradnju vjetroelektrana i malih hidroelektrana, ali da to neće značajnije umanjiti deficit.

„Cijena električne energije će ići gore, a zadatak države je da izreguliše taj proces. I na kraju oni što se bune i njima treba energije. Pitajte ih odakle je treba nabaviti“, zaključio je Gvozdenac.

 P.Zečević

Portal Analitika