Društvo

Gvozdenović: ''Crna Gora regionalni lider u oblasti klimatskih promjena''

Izvor

Prvog dana učešća na Konferenciji, Gvozdenović je održao sastanak sa Christianom Figueres, Sekretarkom sekretarijata UN za klimatske promjene. Tokom sastanka, Gvozdenović je predstavio stanje u oblasti klimatskih promjena u Crnoj Gori, te naglasio da je do sada uradjen Prvi nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama, zatim Studija o ekonomskim uticajima klimatskih promjena na osjetljive sektore crnogorske ekonomije , kao i da je u procesu izrade projektni dokument za početak izrade Drugog nacionalnog izvještaja o klimatskim promjenama, saopštila je Vlada.

Gvozdenović je posebno istakao da su gore pomenuta dokumenta od strateškog značaja za Crnu Goru, koja sebe vidi kao regionalnog lidera u oblasti klimatskih promjena, kao i to da Crna Gora uskoro očekuje dobijanje statusa kandidata za pristupanje EU, te je upravo zato uskladjivanje propisa u ovoj oblasti sa evropskim zakonodavstvom od posebnog značaja. Naglašeno je i to da se Crna Gora aktivno priprema za učešće u Mehanizmu čistog razvoja (CDM), a koji podrazmijeva trgovinu tkz. zelenim sertifikatima, kao podtvrdama o smanjenoj emisiji gasova sa efektom staklene bašte na CDM projektima koji se realizuju.

Gvozdenović je istakao da Crna Gora želi da aktivno učestvuje u svim forumima i tijelima Konvencije UN o klimatskim promjenama, čiji je organ i Konferencija u Kankunu. U tom smislu, Crnoj Gori potrebna je bliža saradnja sa sekretarijatom UN okvirne konvencije o klimatskim promjenama, kako bi se dao puni doprinos smanjivanju negativnih efekata klimatskih promjena.

Figueres je čestitala Crnoj Gori na do sada postignutim rezultatima, te je naglasila da je upoznata sa aktivnostima Crne Gore na ovom polju. Figueres je kao posebnu prednost istakla činjenicu da je Crne Gora mala ekonomija, koja se, kao takva, lakše prilagodjava promjenama i rizicima u oblasti klimatskih promjena.

Na kraju sasatanka, dogovoreno je da Crnoj Gori bude pružena pomoć na ekspertskom nivou u daljem prilagodjavanju standardima postavljenim Okvirnom konvencijom UN o klimatskim promjenama i Kjoto protokolom kojim su kvantifikovane obaveze smanjivanja emisija GHG za 38 industrijski razvijenih zemalja, uključujući 11 zemalja u tranziciji Centralne i Istočne Evrope, u prosjeku za 5,2% do kraja 2012. godine u odnosu na referentnu 1990. godinu.

Portal Analitika