Politika

Gvozdenović: Neophodna veća otvorenost Državne izborne komisije

"U susret novom krugu izbornih procesa, Centar za demokratsku tranziciju (CDT) je Državnoj izbornoj komisiji (DIK) uputio set preporuka koje se tiču povećanja njene otvorenosti i transparentnosti", kazala je zamjenica programskog direktora CDT-a Milena Gvozdenović.

Gvozdenović: Neophodna veća otvorenost Državne izborne komisije Foto: CDT
Portal AnalitikaIzvor

"Preporuke smo prezentirali na sastanku sa predsjednikom DIK-e Nikolom Mugošom i dobili ohrabrujuće poruke da ova institucija želi mijenjati dodasašnji pristup politici otvorenosti. U tom smislu, ohrabruju napori DIK da aktivnije krene sa unapređenjem ovog segmenta rada koji su rezultirali usvajanjem Informacije o potrebi otvaranja sjednica za javnost, te otvaranjem Twitter naloga DIK", navodi se u saopštenju.

Kako navode, CDT je, kroz set indikatora, analizirao sve važne segmente otvorenosti rada DIK uzimajući u obzir domaće zakonodavstvo, međunarodne standarde i preporuke za ostvarivanje veće otvorenosti i transparentnosti institucija.

"Zaključak našeg istraživanja je da DIK-a nije usvojila potrebne standarde transparentnosti i otvorenosti. Ona ne ispunjava u potpunosti niti svoje zakonske obaveze, niti međunarodne standarde o radu izborne administracije, niti obaveze koje ima shodno pravu na slobodan pristup informacijama", navodi se u saopštenju.

Njihova ključna preporuka je da politiku komunikacije sa građanima, medijima i opštom javnošću DIK unapređuje kroz uspostavljanje odgovarajuće službe/osobe i izradu Komunikacione strategije.

"Takođe, DIK-a mora da priprema i objavljuje godišnje planove rada i izvještaje o urađenom kako bi se rad svih segmenata ove važne institucije obavljao na profesionalan način koji omogućava i evaluaciju godišnjeg rada", navodi Gvozdenović.

Kako su kazali, ovim se pristupom brižljivo mora isplanirati dugoročni razvoj svih segmenata rada institucije s naglaskom na objavljivanje svih važnih informacija o izbornom procesu i radu DIK-e. 

"Ovdje je od ključne važnosti napustiti veoma loše prethodne prakse. Nikad više se ne smije desiti ova institucija ne objavljuje važne informacije počev od spisaka svojih stalnih i privremenih članova do brzih i pouzdanih rezulatata izbora. Nadamo se da za DIK dolaze bolje dani kada će se krenuti u ozbiljan rad za poboljšanje stanja na ovom polju", poručuje Gvozdenović.

Portal Analitika