Hamnei je rekao da Iran nikada nije pokušavao da napravi nuklearnu bombu zbog, kako je naveo, „svojih vjerskih uvjerenja”, a da u suprotnom, Zapad ne bi bio u stanju da to spriječi, prenio je Rojters.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je prošlog mjeseca da je postignut ograničeni napredak u vezi sa spornim pitanjima sa Iranom, uključujući ponovno instaliranje opreme za nadgledanje koja je prvobitno postavljena prema sporazumu iz 2015. godine, a čije je uklanjanje Teheran naredio prošle godine.
Višemjesečni indirektni razgovori između Teherana i Vašingtona za obnovu nuklearnog sporazuma iz 2015. godine sa šest velikih sila nalaze se u zastoju od septembra, pri čemu se dvije strane međusobno optužuju za postavljanje nerazumnih zahtjeva.
Teheran i Vašington su prije nekoliko dana demantovali izvještaj da se približavaju postizanju privremenog sporazuma prema kojem bi Teheran obuzdao svoj nuklearni program u zamjenu za ublažavanje sankcija.
Iran je 2019. godine počeo da krši uslove sporazuma kao odgovor na povlačenje SAD iz sporazuma 2018. pod tadašnjim predsjednikom Donaldom Trampom koji je ponovo uveo sankcije koje su imale katastrofalne posledice po iransku ekonomiju.
Sporazum iz 2015. godine ograničio je iransko obogaćivanje uranijuma da bi se Teheranu otežao razvoj nuklearnog oružja u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija.