Svijet

"Havanski sindrom": Misteriozna bolest diplomata SAD-a povezana sa ruskom obavještajnom službom

Misteriozna bolest pod imenom "Havanski sindrom" koja posljednjih godina pogađa američke diplomate širom svijeta, vjerovatno je povezana sa ruskom obavještajnom jedinicom.

"Havanski sindrom": Misteriozna bolest diplomata SAD-a povezana sa ruskom obavještajnom službom Foto: Wiki
AgencijeIzvor

Osoblje stacionirano širom svijeta koje je prijavljivalo neobjašnjive simptome takozvanog "Havanskog sindroma" kao što su vrtoglavica, glavobolje, poteškoće u koncentraciji i intenzivan i bolan zvuk u ušima možda je bio meta ruskog infrazvučnog oružja, prenosi BBC.

Već dugo postoji sumnja da su oni napadnuti usmjerenom energijom ili mikrotalasima emitovanim iz skrivenih uređaja, a nova istraga navodi da su operativci ruske vojne obavještajne jedinice poznate kao 29155 možda ciljali američke diplomate "usmjerenim energetskim oružjem".

Navodi se da postoje dokazi o prisustvu pripadnika te jedinice u gradovima širom svijeta upravo u vrijeme kada je američko osoblje prijavljivalo incidente.

U okviru istrage, Insajder, sajt fokusiran na Rusiju, takođe je izvijestio da su oficiri u jedinici 29155 čak i nagrađeni za svoj rad u vezi sa razvojem "nesmrtonosnog akustičnog oružja".

Zvanična Moskva je negirala bilo kakvu umiješanost, a premda su američki zvaničnici izjavili da ne postoje dokazi o umiješanosti neke strane sile, njihova procjena od prošle godine o "anormalnim zdravstvenim incidentima" i koja nije dala nikakvo alternativno objašnjenje tog fenomena, izazvala je nezadovoljstvo među pogođenima.

Fenomen je dobio ime po glavnom gradu Kube Havani, gdje je i zabilježen prvi takav slučaj 2016. godine, mada novija istraživanja sugerišu da su se prvi slučajevi možda dogodili u Njemačkoj dvije godine ranije. Do danas je zabilježeno preko hiljadu slučajeva misteriozne bolesti, a desetine slučajeva se i dalje zvanično smatraju neobjašnjivim.

Američki Kongres je donio zakon koji ima za cilj da pruži podršku žrtvama, a ljudi sa potvrđenim povredama mozga od te bolesti imaju pravo na novčanu pomoć.

Američki zvaničnici rekli su američkom CBS Njuzu da će "nastaviti da pažljivo ispituju neobične zdravstvene incidente", ali su ponovili svoj raniji stav da je "malo vjerovatno da je neka strana sila odgovorna".

Dodali su da "ne dovode u pitanje realna iskustva i simptome koje su prijavile naše kolege i članovi njihovih porodica", rekavši da im je rad na takvim incidentima prioritet.

Portal Analitika