Politika

Hazbija Kalač prvi crnogorski političar koji je podržao autonomiju Sandžaka

Izvor

 

On je prvi političar iz Crne Gore koji je javno i eksplicitno podržao ideju o prekogra­ničnoj autonomiji Sandžaka, koju ovih dana zastupa glavni muftija u Srbiji Muamer Zukorlić.

Kalač je rekao da su DPS i njen predsjednik Milo Đukanović prije četiri godine prih­vatili uslov BS i da su prema potpisanom sporazumu oba­vezni da podrže Sandžak kao prekograničnu regiju.

"Mi smo po pitanju Sandžaka oslonjeni na državu Crnu Goru, na njen demo­kratski kapacitet, jer smo kao narod doprinijeli njenom stvaranju. Prirodno je da, kao kooperativan faktor stabilno­sti Crne Gore, očekujemo da se pitanje Sandžaka kao pre­kogranične regije rješava uz podršku Crne Gore u demo­kratskom ambijentu. BS po vom pitanju ne želi ishitreno djelovati jer je proces demo­kratskog ozdravljenja Balka­na neophodan uslov stvara­nja Sandžaka kao prekogra­nične regije", ocijenio je Ka­lač.

On je istakao da iz BS nijesu mogli da se čuju stavovi da je Sandžak zakašnjela ideja ili ispričana priča, te da su se Bošnjaci o teritorijalnoj držav­nosti izjasnili na referendumu o nezavisnosti Cme Gore.

"Mi smo zadovoljni što je neko iz srbijanskog dijela Sandžaka "legao" na našu priču. Priču o Sandžaku kao prekograničnoj regiji mi ima-

mo kao jedan od osnovnih političkih ciljeva. Od te priče nikada nijesmo i nećemo odustati. Ona je utemeljena u svim našim dokumentima i predstavlja osnovno političko ishodište bez kojeg bi Bošnjačka stranka bila bes­mislena kao politički proje-kat. Sandžak kao prekogra­nična regija je neminovnost, to je osnovni politički meha­nizam stabilnosti Balkana. Toga smo duboko svjesni i na tome gradimo našu politiku", naglsio je Kalač.

On je rekao da je BS svr­stavanjem u suverenistički blok   2006.  godine bošnjačkom narodu i svojim biračima poslala preciznu i jasnu poruku u kojoj je po­držala nezavisnu Crnu Goru sa Sandžakom kao prekogra­ničnom regijom. Kalač je pod­sjetio da se na promotivnom skupu suverenističkog bloka u Bijelom Polju, predsjednik BS, Rafet Husović okuplje­nima obratio poznatom rečenicom „Sandžak je za nas Bošnjake naša avlija".

Kalač naglašava da preko­granična regija "svakako po-drazumjeva autonomiju dijela Sandžaka u Crnoj Gori i au­tonomija srbijanskog dijela Sandžaka,       na       osnovu međudržavnog sporazuma Crne Gore i Srbije, sa naj­manje jednom zajedničkom institucijom tipa vijeća": "Vi­jeće bi imalo određene na­dležnosti u dijelu predlaganja odgovarajućih zakonskih rješenja, kako prema nacio­nalnim parlamentima Crne Gore i Srbije, tako i prema parlamentima sandžačkih opština. Zatim, prenošenje određenog broja pitanja iz nadležnosti nacionalnih su­dova na Međunarodni sud pravde u Hagu, sve u cilju ostvarivanja posebnih prava u ovoj regiji".

Potpredsjednike stranke, na čijem čelu je ministar bez portfelja Rafet Husović, smatra da će se za Sandžak izjasniti svaki slobodan stanovnik Sandžaka jer je to oblast spajanja dviju država i u interesu je svih građana, bez obzira kojem narodu pripadaju, ali i u interesu država Crne Gore i Srbije.

"Sandžak je prvorazredno demokratsko pitanje, svojevrstan indikator de­mokratskog kapaciteta i Cme Gore i Srbije, i kao takvo, uvjeren sam, jedan od uslova evropskih integracija Bal­kana. Intencija evropskih demokratskih sistema je decentralizacija vlasti.

Na tom pitanju mi ovdje na Balkanu još nismo baš načisto. Prosto, suživot vidimo još kao dominaciju jednih nad drugim, a državu doživljavamo iznad prava građana kao neku svetinju, koja kao đa ne proizilazi iz prenesenog suvereniteta građanina, već se doživljava čuvarem teritorije čak i od samih građana.

To se mora mijenjati i ja vjerujem u mogućnost i neminovnost promjena", zaključio je Kalač.

Portal Analitika