
Ne znamo da li je pravilno ustoličen, jer se uspješnost sjeđenja ocjenjuje tek s određene vremenske distance. Nije to tako jasna situacija kao kad se ukrcate u helikopter – poleti, leti, sleti. S tehničke strane, sjeđenje je manje zahtjevno. U suštini najteži dio odvija se prije ustoličenja – treba samo nekako doći do trona, a dalje ide samo.
Dinamika vožnje helikopterom je drugačija – sve radnje koje joj prethode su zanemarive ako se ona ne izvede pravilno. Stoga je uhelikopterčenje ipak ono što je obilježilo jučerašnji dan.
Da ovih dana talibani u Avganistanu nijesu zaplijenili ogromne količine vojne opreme, pa sad imaju više nego čak deset NATO zemalja zajedno, možda bi nekoga iz te organizacije vrijedilo pitati kako komentariše činjenicu da je za vjerski čin korišćena državna letilica jedne članice. No, ne bismo im stajali na muku otkako je 48 aviona završilo u vojnim bazama talibana.
Crnoj Gori se nekako uvijek zalomi da ne bude na dnevnom redu kad joj je to prijeko potrebno, onako – obično bude prva ispod crte, a ta crta je po pravilu uklesana u kamenu. Srećom pa nam je kamen prirodno okruženje, pa znamo kako se s tim boriti. Oni malo manje hrabri brda tvrda prelete. Helikopterom, naravno.
Pandemija, demokratija, metropola
Helikopter je imao višestruku ulogu u jučerašnjoj igri simbola. Razloge čuđenja zbog toga što se mitropolit prevozi helikopterom treba tražiti u nečijoj davnoj odluci da se starogrčki jezik izbaci iz obrazovnog sistema.
Ostavljen je samo latinski, što i nije loše u ovom vremenu virusa, ali čak i pandemija (πᾶνδῆμος) je grčka riječ. Demokratija (δημοκρατία), takođe, za razliku od riječi diktatura, koja je latinskog porijekla. Helikopter (helikopteron) kombinuje starogrčke riječi helix, helikos (ἕλιξ) – u prevodi okrećući, rotirajući i pteron (πτερόν) – u prevodu krilo, pero.
Grčka riječ je, naravno, i mitropolit, od mētrópolis (μητρoπόλεις), odnosno mētēr – u prevodu majka, polis – u prevodu grad. Isti korijen riječi ima i metropola. Da je neko upotrijebio logiku, nego je i ona, poput starogrčkog, izbačena iz škola kao obavezan predmet, ustoličenje ili uhelikopterčenje bi bilo u jedinoj metropoli koju Crna Gora ima – makar to bila i metropola turizma.
Pitaće se neki Budvani šta su oni zgriješili da budu manje crnogorski grad od ostalih, ali razlozi su druge prirode. Izuzimajući kapacitete za pružanje logističke podrške koje ima prvi čovjek metropole, koji bi se nesumnjivo potrudio da sve bude top, jer mu iskustva sa topovima ne fali, Budva ima dovoljno bina, pojačala, roto-glava, lasera i led-ekrana da ne mora od hrama da pravi diskoteku (još jedna riječ grčkog porijekla), ma koliko bili vješti u improvizacijama, kao onda kad su od šatora napravili haj-tek gradsku skupštinu. Ili obratno.
Bioskop, fotografija, sepia
Taman smo pomislili da se identitet Hrama u Podgorici ispoljava kroz bioskop (βιοσκόπιο) – previše koincidencije s ovim starogrčkim, zar ne?), ispostavilo se da se može lako transformisati u diskoteku i to za događaj koji je izvan vjerskog konteksta pandan momačkoj večeri, jer kako inače objasniti slavlje unaprijed povodom nečega što će neko tek sjutra postati i to možda?
No, kad već poruke na starogrčkom ne možemo logički da povežemo, jer se od tog jezika naučilo samo aksios (αξιος), a logika okrenula naopačke, dalo bi se pomisliti da je znanje iz klasičnih gimnazija zamijenjeno nekim modernim „skilovima“.
Na primjer, ako su se već odlučili na koordinisano plasiranje dezinformacije o bacanju Molotovljevog koktela, uz pokušaj dokumentovanja sredstvima poput fotografije (φωτογραφία) koju je vicepremijer lično prikazao na televiziji, kako se ne sjeti niko da je malo „zamrači“, makar da liči na nešto što je snimljeno pred svitanje, a ne u po’ bijela dana? Makar neka sepia (σηπία)?
Valjda je na toj televiziji ostalo makar neko tehničko lice koje toliko poznaje fotošop, osim ako nijesu i oni, poput kolega im novinara, krenuli u pohod na ministarstva.
Bilo je bijelih laži koje ne prave toliku štetu, već samo doprinose da neki ministar u određenom momentu djeluje bistrije, ali ove osvijetljene laži samo dodatno podižu tenzije, a pored njih sve djeluje još više mutno.