Na Skupštini Američke privredne komore Hil je rekao da Srbija, „dok se snalazi u aktuelnim izazovima, mora budno da pazi na sopstvene interese i na činjenicu da njen moralni kompas uvijek pokazuje na Zapad“.
Naveo je da je Srbija „pokazala političku hrabrost da se promijeni i da počne da odbacuje zamjerke iz prošlosti“, ali da Beograd oklijeva da se uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, čiji je najbitniji element uvođenje sankcija Rusiji.
„Niko ne voli da nekome uvede sankcije, ali dio toga je potreba za solidarnošću i zajedničkom svrhom. Srbija treba da odluči. Ona se dugo suprotstavljala sankcijama, ali to vrijeme sada ističe, i treba da uradi ono što je u njenom interesu. Ono što Srbija treba i želi da uradi jeste da se priključi EU“, rekao je Hil.
„Zlu se treba suprotstaviti, a Evropska unija to radi“, dodao je on.
Hil je kazao da je jedan od najvećih izazova Srbije nalaženje rješenja za Kosovo i dodao da „napetost i nestabilnost neće pomoći ni jednoj strani“.
„Na Kosovu su Srbi koji imaju pravo da znaju kakva će biti njihova budućnost“, naveo je Hil.
Izrazio je uvjerenje da američke investicije, „u kombinaciji sa inovativnim poslovnim duhom srpskog naroda, mogu biti nezaustavljiva snaga za napredak koji unapređuje odnose“ dvije zemlje.
„Kao lideri u biznisu, treba da uvjerite Vladu da izabere najbolje za građane Srbije. Srbija je usidrena u Evropi i njena budućnost je u EU. Ona aktivno učestvuje u Inicijativi Otvorenog Balkana“, kazao je Hil.
Naveo je da Srbija treba da se bavi energetskim problemima, da bude usmjerena na „zelenu ekonomiju“ i svjesna ekoloških zahtjeva.
Na konferenciji za novinare poslije Skupštine Američke privredne komore, Hil je rekao da SAD postaju glavni ekonomski partner Srbije i da izvoz iz Srbije u SAD sada premašuje milijardu dolara.
„To odražava činjenica da Srbija ima mnogo proizvoda koji se u SAD kupuju. Dio tih proizvoda potiče iz američkih kompanija, posebno u IT sektoru, koje su otvorile 30.000 radnih mjesta“, kazao je Hil.
Povodom kineskog balona koji je danima nadlijetao teritoriju SAD, Hil je novinarima rekao da to Vašington „smatra neprihvatljivim“.
„Naravno da smo morali da ga oborimo čim je to bilo bezbjedno. Odnosi s Kinom su značajni za SAD i ta situacija sa balonom neće biti kraj tih odnosa, ali govori o tome da je odnosima mnogo izazova i vidjećemo šta budućnost nosi“, kazao je Hil.