Abiznis

„Hilton“ preuzima menadžment nad hotelom „Crna Gora“

Izvor

 

Direktor za razvoj Jugoistočne Evrope „Korporacije Hilton hotela“ (Hilton Hotel Corporation) Urlih Vidmar trebalo bi u srijedu 19. maja da potpiše sa vlasnikom „UTIP Crna Gora“ Žarkom Burićem ugovor o franšizi i menadžmentu nad hotelom „Crna Gora“, saznaje Portal Analitika.

Nakon višemjesečnih iscrpnih pregovora konačno su usaglašeni svi detalji posla koji će  na tržište Crne Gore privući renomirani svjetski hotelski brend. Prema ugovoru koji će biti potpisan sredinom iduće sedmice, grupacija „Hilton“ će u narednih petnaest godina, koliko je  rok franšize,  preuzeti upravljanje kultnim podgoričkim hotelom.

Na drugoj strani, prema informacijama Portala Analitika, „UTIP Crna Gora“ se obavezuje da u naredne tri godine obavi obimnu rekonstrukciju hotela Crna Gora, shodno zahtjevima koje propisuje Hilton grupacija. Prema projekcijama arhitekata, da bi se obavile sve neophodne rekonstrukcije, biće neophodno investirati - oko 40 miliona eura! 

 1405hotelcgokNovo lice „Crne Gore“: To znači da Hotel „Crna Gora“ – nakon završetka radova – neće više ličiti na zdanje otvoreno 1953. godine, koje sada postoji na uglu Ulica slobode i bulevara Svetog Petra Cetinjskog.

Nešto diktiraju svjetski propisi: shodno međunarodnoj kategorizaciji, hotel sa pet zvjezdica podrazumijeva ispunjenje rigoroznih uslova, poput hotelskog bazena, spa centra i brojnih drugih sadržaja koji podižu nivo luksuza. Nešto nalažu i novi međunarodni standardi zaštite, protivpožarne, bezbjednosne, osiguravajuće... Ipak, najviše izmjena diktiraju posebni standardi „Hilton“ grupacije, poput zacrtane veličine soba, nivoa luksuza u sobama, kao i sadržaja poslovnih prostora u hotelima.

Zbog toga je predviđena veća nadogradnja: podizanje spratnosti u centralnom dijelu, kao i gradnja čitavog jednog krila, na prostoru sadašnje velike terase, simetričnog dijelu hotela gdje su sada Zeleni i Žuti saloni iznad gradske kafane. Planirana je i izgradnja velike, na dva nivoa, podzemne garaže, kao i nekoliko kongresnih sala, te mini šoping mola u prostoru sadašnje gradske kafane. Na osnovu plana rekonstrukcije da se zaključiti da „Hilton“ korporacija želi u Podgorici razviti takozvani kongresni turizam koji se sada uglavnom odvija u hotelima na Crnogorskom primorju.

Jedino će se, kako saznaje Portal Analitika, zadržati gotovo neizmijenjen izged sadašnje male terase, veoma popularne za proljećno i ljetnje kafenisanje brojnih dokonih Podgoričana.

1405hiltonokLična karta "Hilton" grupacije: Šalu na stranu, ukoliko se obistine najave i „Hilton“ počne upravljati hotelom „Crna Gora“, to će značiti da ova svjetski renomirana kompanija trajno vezuje svoje poslovanje za Crnu Goru. Riječ je o koncernu čije je ime međunarodni znak kvaliteta. Od januara 2009. godine pod „Hilton“ brendom posluje 3.200 hotela koji se nalaze raspoređeni u čak 77 zemalja. Na Forbsovoj listi ova je kompanija rangirana je kao 43. po veličini u Sjedinjenim Američkim Državama.

Za mnoge „Hilton“ hotele daje se franšiza nezavisnim operatorima i kompanijama. Ova se poslovna praksa pokazala uspješnom i označila je brzo širenje brenda, ne samo u SAD nego i u Evropi. Istovremeno, to znači i stalne glavobolje korisnicima „Hilton“ brenda jer moraju da se pridržavaju strogih pravila kako bi održali ugovore o licenci  jer svi hoteli koji imaju franšizu su podvrgnuti redovnoj i rigoroznoj kontroli „Hilton“ tima za obezjeđenje  kvaliteta kako bi se standardi brenda primjenjivali.

Izazovi domaćeg finansijera: Rigorozni standardi „Hiltona“ značajno povećavaju ionako velike obaveze koje se postavljaju pred „UTIP Crna Gora“ čiji je vlasnik crnogorski biznismen Žarko Burić. Akcionarsko društvo „UTIP Crna Gora“ je privatizovano krajem 2006. godine kada ga je kupilo Burićevo preduzeće „Normal Tours“. Inače, „UTIP Crna Gora“ u svom sastavu ima, osim hotela „Crna Gora“, i hotele „City“ (bivši "Ljubović", renoviran u hotel od četiri zvjezdice) i „Zlatica“.

1405hotelcg3Najveći izazov za Burićevo preduzeće biće - investicija od 40 miliona eura, koliko se procjenjuje da će koštati opsežna rekonstrukcija hotela „Crna Gora“. U vremenu kada ekonomska kriza još pokazuje zube, a crnogorske banke teško dodjeljuju investicione kredite, to se može pokazati kao glavna prepreka za sklapanje posla sa „Hilton“ grupom.

 U preduzeću „Normal Tours“, krovnoj firmi Burićeve poslovne grupacije, ipak su optimisti, mada ne žele zvanično da govore o poslu prije nego što ugovor bude potpisan. Nezvanično, u toku su intenzivni pregovori sa jednom renomiranom stranom investicionom bankom i postoje jasni signali da je u izgledu sklapanje kreditnog aranžmana.

U tom slučaju, sasvim je izvjesno da bi tako moćna kompanija kao što je „Hilton“ ostala u Podgorici. Koliko je to značajno za crnogorsku turističku privredu možda pokazuje i činjenica da je od svih zemalja u okruženju Hilton korporacija jedino još dala franšizu za hotel u Dubrovniku. Sve ostale destinacije su na čekanju.

 

P. Zečević

 

Portal Analitika