Društvo

Advokat nastavnika koji su tužili škole kaže da se ne poštuje Zakon o parničnom postupku

Hitno, a od ljetos nema ročišta

Suđenje u slučaju profesora Radomira Božovića, koji je ljetos tužio školu tražeći da mu plate časove koje je držao preko norme, još nije počelo iako u Zakonu o parničnom postupku piše da je postupak iz radnog odnosa hitne prirode

Hitno, a od ljetos nema ročišta Foto: RTCG
PobjedaIzvor

To je Pobjedi kazao advokat Nikola Bulatović. Rekao je da osim ovog predmeta, vodi još jedan, takođe u Podgorici. Nema saznanja da ima još ovakvih slučajeva.

Iz Sindikata su kazali da su se prošle godine dogovorili da pet nastavnika pokrene tužbu protiv škola zato što Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta kojim rukovodi ministarka Vesna Bratić nije prihvatilo njihov zahtjev da im se isplati što traže. Nastavnici smatraju da časovi koje su odrađivali u toku 2020/2021. godine, preko norme, treba da im se plate. Tada su se odjeljenja dijelila u više grupa kako bi suzbili širenje korona virusa, pa su nastavnici, recimo, dva puta držali isti čas za isto odjeljenje.

Advokat Bulatović, objašnjavajući da je on branjenik za dva nastavnika, kaže da su ti predmeti bili pred Agencijom za mirno rješavanje sporova, ali da nije postignut dogovor. Škole nijesu željele da razgovaraju o zahtjevima. Nakon toga, pošli su na sud.

Objašnjava da je u drugom predmetu održano pripremno ročište i da je sljedeće zakazano za mart.

Nastavnici, kao i Sindikat prosvjete, uvjereni su da će dobiti sporove na sudu. Dogovorili su se, kada im presude budu pravosnažne, da predstavnici sindikata od resornog ministarstva zatraže vansudsko poravnanje za ostale nastavnike. Na taj način, kako su rekli, pokazuju društvenu odgovornost. Žele da sačuvaju novac u budžetu koji bi se odlio kada bi uslijedile masovnije tužbe nastavnika. Podsjetili su da su po ovom principu ranije rješavali probleme neplaćenog prevoza. Isto su išli sa nekoliko tužbi, a nakon što su ih dobili, od Ministarstva su tražili isplatu za sve ostale nastavnike.

Iz Sindikata su poručili da se niko ne obazire na društvenu odgovornost na kojoj insistiraju, uključujući i novo rukovodstvo. Kritikuju rad ministarke Vesne Bratić i kažu da će godine trebati da se isprave anomalije koje je prouzrokovala.

Sa predstavnicima ministarstava finansija i prosvjete ranije su se dogovorili da se riješi zahtjev naplate časova preko norme, pa je čak postojala direktiva da škole saberu i dostave informacije koliko je takvih ljudi i na koji način će da im se isplati. Govorilo se, čak, i da je izdvojen novac za tu svrhu. Ali da bi bio isplaćen, poručivali su im da je neophodno da se utvrdi na koji način će to da bude obračunato. Iz Ministarstva finansija su precizirali da resor ministarke Bratić treba da odgovori na pitanje da li se školskim časom može smatrati to da se 30 minuta izjednači sa 45.

Međutim, uslijedio je preokret, pa je poslije nekog vremena ministarka Vesna Bratić izjavila da – nije jasno da li nastavnici imaju pravo na ovu vrstu nadoknade. Takav istup naljutio je pojedine predstavnike prosvjete koji su joj odgovorili – da tu nema dileme, da oni imaju pravo da im se plati ono što su radili preko norme. Pozivali su se na propise, među kojima je Granski kolektivni ugovor u kojem je naznačeno da je za oblast prosvjete predviđeno uvećanje zarade, odnosno osnovnog koeficijenta od 5% za izvođenje časova preko norme i takvi časovi se vrednuju kao redovni.

U više navrata tokom rješavanja problema neplaćenih časova, resor prosvjete je upućivao Sindikat da je ovo nadležnost Ministarstva finansija. Oni su onda govorili da je na kraju ostalo nejasno ko je, zapravo, nadležan, ali da su, ipak, podnijeli tužbe protiv škola, jer su oni radnici Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, a ne Ministarstva finansija.

Portal Analitika