Trinaesti jul 1941. je za sva vremena uveo Crnu Goru u svijet i svjetsku istoriju. Bijes okupatora bio je očekivan. Crnogorski narod bio je svjestan žrtava koje će morati da podnese i na to je bio spreman. To ga je učinilo još većim i slavnijim među velikima – rekao je Zuvdija Hodžić, predsjednik Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore na akademiji „Vrijeme ponosa i prkosa“, održanoj na Cetinju povodom Dana ustanka i Dana državnosti.
Čestitajući 13. jul Hodžić je naglasio da bi taj datum – da je pravde – bio međunarodni dan antifašizma.
Najveći praznik
-Srećan vam 13.jul, srećno ovo okupljanje u prijestonici, da proslavimo praznik koji se „gordi nad svijema vjekovima“ crnogorske istorije, jer je izrastao i uzvisio se na temeljima Tuđemila, Grahovca, Vučjeg dola, Krusa, Martinića i Belvedera, na Dukljaninovom Ljetopisu, na poslanicama Petra Prvog, na Lovćenu – rekao je Hodžić.
Prvi čovjek crnogorske boračke organizacije istakao je da je Trinaesti jul 1941. opštenarodnim ustankom i otporom najmoćnijoj i najmračnijoj sili pod kojom je poklekla i stravila se Evropa – učinio da veliki i jaki, zadivljeni hrabrošću i primjerom malobrojnog crnogorskog naroda – povjeruju u sebe i budu sigurni da su ideje i ideali jači od svake sile.
Naglasio je da se 13.jula 1941. godine ,,eruptivno ispoljila akumulirana energija crnogorskog naroda, naučenog da sve što ga je činilo svojim, dobije borbom i brani borbom“
-Znamo da bitke u miru mogu biti značajne kao one u ratu. Znamo da nijedna bitka za slobodu, bez obzira na žrtve nije izgubljena, ali ni zauvijek dobijena. Znamo da nijesmo jaki zato što su drugi slabi, jaki smo zbog ideje koja nas vodi, jaki smo jer smo sljedbenici Titovih partizana, zbog 14.500 crnogorskih boraca poginulih u NOB-u i 244 narodna heroja – kazao je Zuvdija Hodžić.
Zaključio je da je Trinaesti jul naš najveći praznik zato što je na najsnažniji i najdublji način izrazio težnje i stremljenja crnogorskog naroda i njegovog nacionalnog bića, zato što će njegove vatre grijati pokoljenja, zato što oživotvorenjem najplementijih ideja i ideala podjednako pripada Crnoj Gori, Evropi i svijetu, zato što nas uči ,,kako treba s besmrtnošću zborit“ i kako da se uvijek i svuda suprotstavljamo silama mraka, zla i tiranije; da su od snage oružja jači pravda i pravo, sloboda i spremnost da se za nju živi i bori.
Odbrana tekovina
Zamjenik gradonačelnika Prijestonice Cetinje Miloš Mudreša naglasio je da 13. jul ima neprolazne i univerzalne vrijednosti koje obavezuju da afirmišemo antifašizam, slobodu i pravdu.
-Danas više nego ikada moramo štititi i braniti tekovine naše slobodarske tradicije, vrijednosti slavne Narodnooslobodilačke borbe i naše antifašističko nasljeđe od svih pokušaja revizionizma i krivotvorenje istorijskih činjenica, kojima se pokušavaju zamijeniti istorijske uloge, i manipulisati kolektivnim sjećanjem – kazao je Mudreša, prenio je Cetinjski list.
Predsjednik Saveza uduženja boraca za vrijednosti NOB-a Slovenije, Marijan Križman govorio je u ime predstavnika boračkih organizacija bivših jugoslovenskih republika i poručio da bez partizana ne bi bilo Crne Gore, ne bi bilo Slovenije, Makedonije i svih ostalih republika.
-Ovako kako vi danas obilježavate 13. jul to je fascinantno i ja vam čestitam. Na dobrom ste putu da se antifašizam ne zaboravi, jer on otvara ona vrata za koja mislim da su vam već otvorena, a to je za ulazak u Evropu, među ostale narode, kamo i Crnogorci pripadaju – poručio je Križman.
Moderator svečane akademije bio je generalni sekretar SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Dragan Mitov Đurović.
U umjetničkom dijelu programu nastupili su KIC POP hor iz Podgorice, hor „Luča“ sa Cetinja, AKUD „Mirko Srzentić“ i glumci Žaklina Oštir i Jovan Dabović. Organizatori svečanosti na Ljetnjoj pozornici bili su SUBNORA i Prijestonica Cetinje.