Abiznis

Hoće li opstati KAP?

Izvor

Ugovor o poravnanju između Vlade Crne Gore i vlasnika KAP-a, Centralnoevropske aluminijumske kompanije (CEAC) - koji predviđa ponovni ulazak države u vlasničku i upravnu strukturu podgoričke fabrike i povlačenje međusobnih tužbi - trebalo bi da stupi na snagu polovinom aprila, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva ekonomije.

 

- Glavni uslov stupanja na snagu Ugovora o poravnanju je odluka Dojče banke da odobri kredit od 22 miliona eura KAP-u, za koji će Vlada dati garancije. Novac od tog kredita bi bio upotrijebljen za održavanje proizvodnje. Pregovori između vlasnika KAP-a i njemačke banke su u završnoj fazi i vjerovatno će biti gotovi do 15.aprila, rekao je za Portal Analitika ministar ekonomije Branko Vujović.

 

Sredinom 2009. godine Vlada i KAP su se saglasili da Ugovor o poravnanju  bude aktivan od 31.decembra prošle godine. Taj dogovor - nije poštovan. Kako saznaje Portal Analitika, razlog tromjesečnog kašnjenja stupanja na snagu Ugovora je nemogućnost Rusa da ispune vlastite obaveze. Vujović naglašava da - iako je Ugovor o poravnanju potpisan - za stupanje na snagu tog akta treba obezbijediti i sve prateće garancije, dokumentaciju i podugovore. Potom slijedi međusobno poravnanje i povlačenje tužbi.

 

- Nakon stupanja na snagu Ugovora o poravnanju biće povučene međusobne tužbe između Vlade i CEAC-a, za šta treba potpisati poseban ugovor, objašnjava ministar Vujović.

 

0204brankovujovicokŠta predviđa Ugovor o poravnanju: Prema Ugovoru o poravnanju, CEAC i Vlada će imati jednak procenat učešća u vlasničkoj strukturi KAP-a - po 29,365 odsto. Menadžment CEAC-a će upravljati biznisom KAP-a i Rudnika Boksita, a Vlada će imati predstavnika u Bordu direktora sa pravom veta. U periodu od šest mjeseci do dvije godine predviđeno je zaključivanje ugovora o reprogramu dugova sa kreditorima.

 

Nakon stupanja ugovora o poravnanju, za šta je jedan od preduslova obezbjeđenje pomenutog kredita, biće organizovana skupština akcionara KAP-a, na kojoj će Vlada imenovati svog predstavnika u Bordu direktora.

 

Prema nezvaničnim podacima KAP duguje oko 300 miliona eura, što znači da se nalazi u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji; prethodne dvije godine i ne bi mogao da održava proizvodnju bez logistike Vlade Crne Gore.

 

Vrijeme lagano curi, dogovoreno se ne realizuje u predviđenim rokovima i problemi se množe. Prema pouzdanim saznanjima Portala Analitika, KAP ima svega nekoliko dana neophodnih sirovina za proizvodnju metala, tako da im je kredit od 22 miliona eura-prijeko potreban.

 

Greške vlasnika KAP-a: Prema ekspertskoj analizi rađenoj za potrebe Vlade - koju je imala na uvid imao novinar Portala Analitika - vlasnici KAP-a nijesu na pravi način iskoristili period prije svjetske finansijske krize, vrijeme  kada je cijena aluminijuma bila visoka (više od 3.000 dolara po toni). Tada je bila šansa da se dovrše investicioni ciklusi, redefiniše organizacija poslovanja i modernizuje proizvodni proces, tvrdi se u analizi.

 

Stoga je podgorički proizvođač aluminijuma, krajem 2008.godine godine, zapao u najveću krizu od postojanja, a njihov menadžment je to pokušao da riješi - tužbom vrijednom 300 miliona eura protiv Vlade! Kao što je poznato, Vlada Crne Gore je odgovorila kontratužbom i tek su onda počeli temeljni pregovori.

 

U tom periodu, KAP i njegove zavisne fabrike nijesu plaćali električnu energiju, mazut, troškove za repromaterijal kao i ostale obaveze prema državi i državnim preduzećima.

Nakon više mjeseci natezanja, predstavnici Vlade i CEAC-a  potpisali su, sredinom prošle godine, pomenuti Ugovor o poravnanju  kojim je okončan višemjesečni rat na relaciji Vlada- KAP.

 

0204kapugovorokKAP rentabilan sa 1.100 zaposlenih: U analizi se kaže, da bi KAP bio rentabilan potrebno je da ima svega 1.100 zaposlenih. Trenutno u KAP-u je zapošljeno 1.630 radnika što znači da se čak njih 530 mogu računati u - tehnološki višak. U KAP-u trenutno traju radnički protesti  zbog nezadovoljstva visinom ponuđenih otpremnina koje se kreću od 5.000 do 15.000 eura.

 

Ministar ekonomije Branko Vujović ističe da je, gledajući isključivo ekonomsku opravdanost, svođenje broja radnika na 1.100 - uslov rentabilnosti KAP-a. “Tačno je da postoji višak u KAP-u”, zaključuje Vujović.

 

Budžetom za 2010. godinu planirano je da Vlada izda garanciju KAP-u od ukupno 85 miliona, od čega su 22 miliona eura novo zaduženje za održavanje proizvodnje, a 63 miliona za reprogram kredita iz prethodnog perioda..

Iz Ministarstva ekonomije je najavljeno da će nakon konačnog stupanja Ugovora o poravnanju biti pokrenuto pitanje - kako većinski vlasnik KAP-a vidi rješenje za nabavku električne energije nakon 2012. godine. Važno je razriješiti da li će KAP u ovom periodu realizovati sve obaveze po pitanju restrukturiranja u KAP-u i Boksitima, i šta planira sa fabrikama Prerade...

I tek onda slijedi potraga za odgovorom: hoće li sve to, u slučaju da se realizuje najbolji mogući scenario, biti dovoljno za preživljavanje Kombinata aluminijuma Podgorica?

 

Predrag Zečević

Portal Analitika