Kazao je da su ti ciljevi dio Ekonomsko-investicionog plana (EIP) Evropske unije za Zapadni Balkan, koji pruža okvir za investicioni paket vrijedan gotovo 30 milijardi eura, za podsticanje održivijeg, zelenog, digitalnog rasta usmjerenog na stanovnike regiona.
U okviru inicijative Tim Evropa, EIB namjerava da doprinese uvođenju tog važnog plana, obimnom finansijskom i savjetodavnom podrškom - što za cilj ima da ubrza pripremu i sprovođenje ključnih projekata za održivu povezanost, digitalizaciju i zelenu tranziciju, koji će omogućiti ublažavanje uticaja klimatskih promjena i prilagođavanje njima. Te inicijative su ključne za podsticanje dugoročnog privrednog oporavka, regionalne saradnje i usaglašavanje sa standardima EU.
“Podrška Evropske investicione banke biće ojačana većim lokalnim prisustvom i pristupom koji je prilagođen ovom evropskom regionu. Plan ponovo potvrđuje ulogu EU kao glavnog partnera. On omogućava da region usvoji norme i standarde EU prije svog pristupanja EU.
To će ubrzati društveno-ekonomsku integraciju zemalja u okviru regiona, kao i njihovu integraciju sa EU. On će, pomoću strogih zahtjeva za nabavke, obezbijediti kvalitetne investicije i transparentnost”, kazao je Hojer.
Banka EU će intenzivirati saradnju sa svim ključnim partnerima u javnom i privatnom sektoru na pokretanju ključnih projekata i finansijskih proizvoda koji su od suštinskog značaja za ekonomsku transformaciju regiona, proširujući svoju podršku izvan finansiranja na dijalog o politikama, izgradnju kapaciteta i usvajanje pravnih tekovina EU.
Nedavni i važan primer ovog pristupa jeste prvi Železnički samit Zapadnog Balkana, održan u Beogradu, koji su organizovali EIB, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Evropska komisija i Transportna zajednica. Počeli su i građevinski radovi na železničkom Koridoru X u Nišu, ključnom projektu održivog saobraćaja na Zapadnom Balkanu.