Lider Parije za slobodu Gert Vilders poručio je da ne može da poklekne pred zahtjevima o budžetu "diktatora iz Brisela" čime su okončani pregovori započeti početkom marta pošto je Holandija ušla u recesiju.
"Izbori su sljedeći logični korak", rekao je premijer Mark Rute koji će vjerovatno podnijeti ostavku početkom sljedeće nedjelje, pošto se s političkim saveznicima i opozicijom dogovori o radu vlade do izbora i neophodnim mjerama.
Diderik Sansom iz Laburističke partije pridružio se ostalim strankama u zahjtevu da se izbori raspišu što prije.
"U međuvremenu, mi u parlamentu moramo preuzeti odgovornost za štedljiv budžet za 2013. godinu", rekao je on.
Propast pregovora mogao bi da ugrozi najviši kreditni rejting Holandije AAA i poveće njene troškove pozajmljivanja. Holandija je jedna do četiri članice eurozone koja još uvijek ima najviši rejting ali bonitetske agencije već preispituju njen status.
Pregovori o mjerama štednje počeli su početkom marta kada je holandska privreda ušla u recesiju a predviđanja najavila da će deficit ove godine dostići 4,6 odsto, što je znatno iznad 3 odsto koliko dozvoljavaju pravila eurozone.
Holandski političari su uporno tražili da se Grčka i druge zemlje drže zadatih okvira deficita.
Ruteova Liberalna partija je u koaliciji s demohrišćanima desnog centra, a većinu, iako nije u vladi, obezbijedila je Partija za slobodu Gerta Vildersa koji je poznat po antislamskim stavovima i protivljenju evropskim integracijama.
Rute je rekao da su pregovori juče završeni s "uravnoteženim paketom" štednje, ali je Vilders odustao od njega poslije konsultacija sa članovima svoje stranke.
Lider demohrišćana Maksim Ferhagen optužio je Vildersa za "politički kukavičluk" jer je odbio da potpiše smanjenja u budžetu.
Vilders je prihavtio krivicu poručivši da "neće prihvatiti da stari u Holandiji plaćaju besmislene zahtjeve iz Brisela".
"Ne želimo da se savijamo pred Briselom. Ne želimo da naši penzioneri pate zarad diktatora iz Brisela", dodao je on.