Naime, neimenovani službenik EU kazao da je rasprava o mađarskom zakonu postala "prilično važna" te da će to pitanje vjerovatno biti postavljeno na prvoj radnoj večeri.
To je pitanje ove sedmice u fokusu Evropske unije, naročito nakon što je UEFA odbila plan grada Minhena da “Alijanc arenu” osvijetli duginim bojama povodom sinoćnje utakmice Njemačka - Mađarska. Minhen je, umjesto toga, duginim bojama ukrasio brojne spomenike, uključujući jedan pored stadiona, dok je francuski predsjednik Emanuel Makron izrazio žaljenje zbog odluke UEFA-e.
Mađarski premijer Viktor Orban već dugo je kontroverzan zbog sprovođenja konzervativnih politika, za koje Evropska unija smatra da potkopavaju demokratiju. Zato, kako agencije zaključuju, pred Orbanom je hladan doček na Samitu.
Njemačka kancelarka Angela Merkel ranije je nazvala sporni mađarski zakon "pogrešnim", dok je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila da je to "sramota" kojom se krše temeljne evropske vrijednosti.
"Taj zakon jasno diskriminiše ljude po osnovu njihove seksualne orijentacije", izjavila je predsjednica EK.
Više od pola članica Evropske unije, uključujući Njemačku, Francusku, Italiju i Španiju, potpisalo je zajedničku deklaraciju kojom se izražava "velika zabrinutost" zbog mađarskog zakona i poziva se Evropska komisija na akciju.
Mađarska odbacuje sve kritike. Tamošnja vlada je pritom u srijedu optužila Fon der Lajen za "lažne optužbe" i "pristrasno političko mišljenje". Oni, uz to, ističu i da se zakonom "štite prava djece" te da nije diskriminatoran.