U široj analizi srpskog Helsinškog odbora, kojim rukovodi poznata srpska antiratna aktivistkinja Sonja Biserko, ističe se da su odnosi Beograda i Podgorice značajno pogoršani nakon što je Crna Gora uspostavila diplomatske odnose sa Kosovom i ocjenjuje da Srbija ima diplomatske pretenzije prema Crnoj Gori.
- Srbija koristi svaku priliku da omalovaži državnu samostalnost Crne Gore. Upečatljiv je primjer nenajavljeni dolazak ministra Vuka Jeremića u Bijelo Polje na svečanu svetosavsku akademiju, kaže se, između ostalog, u izvještaju Odbora.
Politizacija „slučaja Šarić“: Helsinški odbor za ljudska prava Srbije posebno analizira napore zvaničnog Beograda da stvori sliku o kriminalnoj pozadini vlasti u Podgorici.
- U Srbiji se stalno podgrijava priča o navodnoj umiješanosti crnogorskog premijera Mila Đukanovića u šverc cigareta i kriminogenoj prirodi aktuelne vlasti u Podgorici, konstatuje se u izvještaju HOS-a uz napomenu da je „slučaj Šarić“ otvorio novo poglavlje u borbi protiv organizovanog kriminala, ali i ponovo pokazao političke pretenzije Beograda kroz izjave predsjednika Srbije Borisa Tadića i državnog sekretara u ministarstvu pravde Srbije Slobodana Homena.
- Regionalna saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala jedan je od uslova EU za integrisanje regiona, što neminovno upućuje na međusobnu koordinaciju. Međutim, slučaj Šarić je u Srbiji poslužio za dodatno kriminalizovanje Crne Gore, inače dnevno prisutne u srbijanskim medijima, kaže se u analizi HOS-a.
Beogradska politika Medojeviću: Helsinški odbor za ljudska prava Srbije naglašava da Beograd pomaže nekim političkim snagama u Crnoj Gori u borbi protiv Đukanovićeve vlasti.
- Naglašenom promocijom Nebojše Medojevića, lidera Pokreta za promjene, beogradska elita i mediji zapravo rade na ostvarenju njegovog cilja – obaranje Mila Đukanovića, premijera Crne Gore, sa vlasti. Veliki publicitet u Srbiji stvara utisak da je pad Đukanovićeva pitanje trenutka i u tome, navodno, Medojević ima podršku SAD. Ovakva manipulacija upućuje na zaključak da Beograd smatra da bi odlazak Mila Đukanovića označio i kraj nezavisne Crne Gore, ističe se u analizi HOS-a, uz napomenu da se Srbija „teško i sporo odvikava od paternalističkog odnosa prema Crnoj Gori“.
- Srbija još uvijek ima aspiracije prema Crnoj Gori, posebno u kontekstu izlaska na more (ambicija da se kupi Luka Bar). Ovakvo ponašanje Srbije ima za cilj usporavanje procesa priključenja Crne Gore EU i NATO, zaključuje se u analizi Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije uz sugestiju srpskim vlastima da moraju poboljšati odnose sa Crnom Gorom.