Podvukao je da je na Vladi da promoviše multietničko Kosovo i "odgovara na zabrinutost svih svojih građana".
On je ovako odgovorio na niz posljednjih poteza i odluka kosovskih vlasti, koje se odnose na ukidanje srpskog dinara i zatvaranje institucija koje na Kosovu rade u sistemu Srbije.
"Sjedinjene Države su duboko zabrinute zbog nedavnih postupaka kosovske Vlade koje imaju direktan i negativan uticaj na pripadnike etničkih Srba i druge manjinske zajednice na Kosovu“, navodi se u saopštenju ambasadora koje je objavljeno na mreži X.
Kosovske vlasti su 2. februara uz pomoć policije zatvorile tri opštine koje su paralelno funkcionisale u sistemu Srbije: Peć sa sjedištem u selu Goraždevac, Istok sa sjedištem u Osojanu i Klina u mjestu Vidanje.
Prethodno su krajem januara kosovske vlasti zatvorile i četiri paralelne srpske opštine koje su funkcionisale u okrugu Dragaš na jugu Kosova.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečljaje ove akcije snimao i objavio ih na društvenim mrežama uz poruku da će jedina srpska institucija na Kosovu biti njena ambasada u Prištini.
Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu, i vlasti iz Srbije su ove odluke i poteze okarakterisali kao "etničko čišćenje" Srba sa Kosova.
U srpskim sredinama na Kosovu, pored opština, u sistemu Srbije funkcionišu obrazovne, zdravstvene i druge institucije a zaposlenima se primanja isplaćuju u dinarima – zvaničnu valutu Srbije.
Takođe, Srbima na Kosovu se iz budžeta Srbije isplaćuju penzije, socijalna i druga primanja.
Centralna banka Kosova je svoju odluku o ukidanju dinara obrazložila time da tako nešto nalažu zakoni, te da će u budućnosti gotovinska plaćanja i platni promet biti moguće obavljati isključivo u eurima.
Pored Sjedinjenih Država, reagovale su i druge zapadne zemlje uz zahtjev da Kosovo odmah povuče odluku o ukidanju dinara, te da se sporna pitanja rješavaju u okviru dijaloga Prištine i Beograda, kojim posreduje Evropska unija.