“Iako je sada odlučio da prihvati prijavu sudije Babovića za predsjednika Upravnog suda, Sudski savjet je prije pola godine jednoglasno odbacio njegovu prijavu za mjesto sudije u istom sudu na osnovu istog zakonskog ograničenja, da se sudija ne može birati u sud višeg stepena ili za predsjednika suda za vrijeme trajanja mandata. I Upravni sud Crne Gore je onda odbio tužbu Babovića protiv rješenja Savjeta o odbacivanju njegove prijave i naglasio da zakon zahtijeva od sudije da podnese ostavku na funkciju člana Savjeta prije nego što konkuriše za napredovanje”,navodi se u saopštenju.
Kako HRA ističe, za razliku od situacije u Sudskom savjetu, prošle godine su dva člana Tužilačkog savjeta podnijela ostavke na članstvo u Savjetu prije prijavljivanja na konkurse za rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštva na Cetinju i za izbor državnog tužioca u Vrhovnom državnom tužilaštvu.
Sjednica Sudskog savjeta, kako se dalje navode, na kojoj će se sjutra intervjuisati kandidati je blagovremeno najavljena. Objavljeni su i programi rada svih prijavljenih kandidata, što je bila preporuka HRA, i predstavlja značajan iskorak u pogledu transparentnosti.
“Međutim, Sudski savjet nije omogućio prisustvo predstavnice HRA ovoj sjednici uz obrazloženje da u prostoriji u kojoj se održavaju intervjui nema dovoljno prostora. Podsjećamo da zakon garantuje javnost rada Sudskog savjeta. Savjet bi prisustvo javnosti morao da cijeni kao neophodnu garanciju zakonitosti svog rada i preduslov za sticanje povjerenja, i da u skladu s tim blagovremeno obezbijedi adekvatan prostor”, ističe se u saopštenju.
Akcija za ljudska prava se prije dva dana pismom obratila Sudskom savjetu s pitanjem zašto je donijeta odluka da se prihvati kandidatura jednog od njihovih članova prije nego što je podnio ostavku, i apelom da se sjutrašnja sjednica otvori za javnost.