Akcija za ljudska prava (HRA) odaje počast svim žrtvama nacističkog terora. Podsjećaju da je Holokaust potekao iz laži o superiornosti jednog naroda nad drugima. Ta predrasuda je iz govora mržnje prerasla u diskriminatorne zakone, a onda u sistematsko ubijanje miliona Jevreja, Roma, Slovena, osoba s invaliditetom, političkih neistomišljenika i homoseksualaca u koncentracionim logorima i drugim zatvorima. Kao i tada, tako i danas, mržnja, samoživost, negativni stereotipi i podjele vode u kršenje ljudskih prava i propast ljudskih života i zajednica.
"Sloboda izražavanja, koja je od suštinske važnosti za demokratski politički proces i razvoj svakog ljudskog bića, ograničena je upravo širenjem ideja kojima se promovišu rasizam i fašističke ideologije, koje negiraju Holokaust i druge ratne zločine i koje podstiču mržnju i diskriminaciju", navode u saopštenju.
U Crnoj Gori, dodaju, "kao i u našem napaćenom regionu, govor mržnje nažalost buja, sa sve drastičnijim porukama poput “ubij”, “zakolji”, i javnim iscrtavanjem i kukastih krstova".
"Iako i Ustav i zakoni obavezuju Crnu Goru da kažnjava podsticanje mržnje i netrpeljivosti po bilo kom osnovu, to se ne čini dosljedno. Prije nego postane prekasno, pozivamo na usvajanje državne strategije za borbu protiv govora mržnje, imajući u vidu da su fašizam, rasizam, antisemitizam i homofobija doveli do masovnih nacističkih zločina koji su razorili svijet, i da je govor mržnje itekako doprinio krvavom raspadu Jugoslavije. Neophodno je putem školstva, javnog informisanja i odgovornog bavljenja politikom, promovisati civilizacijska dostignuća usmjerena protiv mržnje i uništavanja, zasnovana na poštovanju ljudskih prava i učenju na greškama iz prošlosti, da ih ne bismo ponovili", navodi HRA.
Crna Gora je, kako kažu, inače jedna od rijetkih država u Evropi na čijoj teritoriji nije bilo ni jednog koncentracionog ili sabirnog logora iz koga su Jevreji slati u logore smrti.
"Međutim, podaci Jevrejske zajednice u Crnoj Gori pokazuju da je od septembra 1943. do februara 1944. godine, kada je Njemačka nakon kapitulacije Italije okupirala Crnu Goru, Gestapo identifikovao veći broj Jevreja koji su ostali u Crnoj Gori. Većina ih je u više manjih skupina odvedena prvo u logor na Sajmištu, u Beogradu, a odatle u druge logore gdje su doživjeli istu sudbinu kao i ostali. Prema podacima Jevrejske zajednice, nakon Drugog svjetskog rata u Crnoj Gori je ostao mali broj Jevreja, njihov tačan broj se ni danas ne zna", piše u saopštenju.
Holokaust na grčkom, podsjećaju, znači “potpuno spaljen”, a Šoa na hebrejskom znači “veliko stradanje” ili “velika nesreća”.
"Oba izraza označavaju sistematski državni progon i genocid nad Jevrejima i drugim etničkim, vjerskim i političkim grupama ljudi koje su nacistička Njemačka i njeni saveznici sproveli tokom Drugog svjetskog rata. Procjenjuje se da je u Holokaustu ubijeno između devet i jedanaest, a neke procjene idu čak i do 26 miliona ljudi. Stradalo je najviše Jevreja – oko šest miliona. Generalna skupština UN je 2005. godine donijela rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta 27. januara svake godine. Rezolucija apeluje na sve članice UN da poštuju sjećanje na žrtve Holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o istoriji Holokausta, čime se pokazuje odlučnost u sprječavanju genocida u budućnosti", zaključuju u saopštenju.